SJK Oy teki viime kaudella voitollisen tuloksen, ensimmäistä kertaa seuran historiassa.
Tilikauden voitto oli 47 000 euroa. Voitollisen tuloksen mahdollistaa taustalla tehty pitkäjänteinen työ, sekä vahva pohjalaisyhteisö.
– Todella hieno asia, että saamme voitollisen tuloksen ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Pitkäjänteinen työmme alkaa tehdä nyt tulosta. Matka kuitenkin jatkuu ja yritämme tehdä kaiken entistä paremmin myös tulevaisuudessa. OmaSp Stadion tehostaa toimintaamme entisestään, sanoo SJK:n toimitusjohtaja Teemu Virtanen.
– Yhteistyökumppaneiden määrä lisääntyi meillä merkittävästi ja SJK on nyt koko alueen yhteinen voimannäyttö. Yleisöä oli myös viime kaudella entistä enemmän ja tehostimme toimiamme kauden aikana aiempiin vuosiin nähden, Virtanen jatkaa.
Tuloksen arvoa nostaa se tieto, että muun muassa pelaajamyynneistä saatuja tuloja ei ole tilitetty päättyneelle tilikaudelle, vaan ne näkyvät vasta ensi kauden tuloksessa.
SJK:n viime kauden budjetti oli noin 1,7 miljoonaa euroa ja se kasvaa alkavalla kaudella 2,4 miljoonaan. Pelaajabudjetti kasvaa muutamalla sadalla tuhannella. Tulostavoite alkavalla kaudella on +100 000 euroa.
– Seuran budjetti nousee osiltaan talvikauden osalta, sillä haluamme valmistautua entistä paremmin tuleviin europeleihin olemalla entistä valmiimpia. Myös markkinoinnin osuus nousee uuden stadionin myötä. OmaSp Stadionilla on kuitenkin 6000 katsojan kapasiteetti ja pyrimme pääsemään siellä noin 4000 katsojan keskiarvoon. Myös toimistolle on palkattu lisää väkeä, luettelee Virtanen budjetin kasvuun johtavia seikkoja.
SJK aloittaa kautensa 2.4. vierasottelulla FC Interiä vastaan ja jatkaa sen jälkeen vielä toisella vierasottelulla sarjanousija PS Kemiä vastaan. Ensimmäinen kotiottelu on 14. huhtikuuta, kun Seinäjoelle tulee vieraaksi IFK Mariehamn. Ensimmäisen kotiottelun paikkaa ei ole vielä päätetty, mutta toiveissa olisi päästä silloin jo Keskuskentälle. Joka tapauksessa SJK pelaa kauden alun vielä Keskuskentällä ja siirtyy OmaSp Stadionille kesäkuussa.