SJK:lla useita tes­ti­pe­laa­jia Es­pan­jan-lei­ril­lä

Jalkapallon liigakauteen valmistautuva Seinäjoen Jalkapallokerho matkustaa maanantaina Espanjaan harjoitusleirille useiden testipelaajien kera.

SJK:n kokoonpanoon kuuluvat testimiehinä maalivahti Sergio Serret ja puolustaja Ivan Fustar, jotka jatkavat näyttöjen antamista, ja uusina rinkiin liittyvät nuorten maajoukkueen vakiomiehistöön kuulunut Daniel Hatakka sekä uruguaylainen Facundo Guichón.

Guichón on 26-vuotias keskikenttäpelaaja/laitahyökkääjä, joka on aikaisemmin pelannut Espanjan La Liga 2:ssa Alavesin ja Alcorcónin riveissä yhteensä lähes 70 ottelua. Hän oli Alavesin mukana nousemassa La Ligaan kaudella 2015-2016. 22-vuotias Hatakka taas on keskus- tai laitapuolustaja.

Paikan päällä SJK:n ryhmään liittyy vielä lisää testipelaajia, kertoo SJK verkkosivuillaan .

Slovenialainen laitapuolustaja Denis Kramar sen sijaan ei jatka SJK:n mukana. Hän esiintyi aikaisemmin Suomen cupin ottelussa, eikä vakuuttanut seuran valmennusjohtoa.

SJK harjoittelee Espanjassa Malagassa viikon ajan ja pelaa kaksi harjoitusottelua. Ensimmäisessä ottelussa keskiviikkona 8.3. SJK kohtaa Gibraltarin pääsarjassa pelaavan Europa FC:n, joka kohtasi viime vuonna Eurooppa-liigan toisella kierroksella Tukholman AIK:n. AIK eteni jatkoon voittamalla molemmat osaottelut 1-0.

Toisessa harjoitusottelussa lauantaina 11.3. SJK kohtaa Norjan pääsarjajoukkue Molde FK:n, joka sijoittui viime kaudella sarjassa viidenneksi. Joukkueen kapteenina toimii Suomen maajoukkuemies Joona Toivio.

Ilmoita asiavirheestä