Si­joi­tus­mes­ta­ri-tit­te­liä hamuaa 2500 kil­pai­li­jaa

Pohjanmaan Sijoitusmestari -kilpailu on alkanut. Kilpailussa on mukana tänä vuonna yli 2 500 osallistujaa, mikä on noin 300 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Kilpailu on järjestetty vuosittain vuodesta 1999 lähtien.

Kilpailun lähtökursseiksi asetetaan maanantain 2.3.2015 päätöskurssit. Kilpailussa verrataan osakkeiden arvojen muutosta lähtökurssiin elokuun loppuun saakka. Voittaja on se, joka on pystynyt kasvattamaan viiden osakkeen salkkuaan eniten. Myös kevään aikana maksettavat osingot huomioidaan kilpailussa.

Tilanneseuranta käynnistyy ensi viikolla osoitteessa pohjalainen.fi/sijoitusmestari. Sieltä löytyvät kaikki kilpailussa mukana olevat osakesalkut sekä kilpailun kärjen tilanne.

Pohjanmaan Sijoitumestari on Pohjalaisen ja Ilkan yhdessä Danske Bankin ja Vaasan Arvopaperisijoittajat ry:n kanssa järjestämä leikkimielinen kilpailu. Jokainen osallistuja sijoittaa kuvitteellisen 20 000 euron summan tasasuuruisin osuuksin viiteen eri Helsingin pörssissä noteerattuun osakkeeseen.

Paikallisista yhtiöistä kilpailussa ovat mukana Atria ja Ilkka-Yhtymä. Sen sijaan Vacon ei ole enää tänä vuonna mukana yrityskaupan vuoksi. Viime vuonna tanskalaiseen Danfossiin sulautuneen Vaconin osake noteerataan edelleen Helsingin pörssissä, mutta se tulee poistumaan sieltä yrityskaupan lakisääteisten asioiden valmistuttua.

Ilmoita asiavirheestä