Semmarit saapuu klubikiertueellaan myös Seinäjoelle, josta on vuosien varrella muodostunut tärkeä pysähdyspaikka mieskuorolaulua, rockia, komiikkaa ja iltamaperinnettä sekoittavalle ryhmälle.
Provinssi, Rytmikorjaamo sekä alueen konsertti- ja liikuntasalit ovat tulleet tutuiksi. Viimeksi Semmarit esiintyivät Ilmajoen Musiikkijuhlien upeissa lavasteissa viime kesänä.
– Nyt ollaan klubilla, ja yleisön kanssa ihan eri tavalla iholla. Halutaan ottaa siitä kaikki irti, Seinäjoen ja Nurmon bändeissä nuorena rumpuja soittanut semmari, Pasi Niemelä, lupaa.
Nykyinen jyväskyläläinen on päässyt palaamaan bändisoiton pariin myös Semmareissa.
– Kiertueen alla julkaistaan uusi versio takavuosien mieskuorohitistä Ruohonjuuritasolla. Se on samalla Semmareiden ensimmäinen bändijulkaisu, laulajarumpali kertoo sovituksesta, jossa perusbändin lisäksi soivat myös puhaltimet.
– Me ollaan viime aikoina otettu jonkin verran soittimia mukaan muutamiin biiseihin. Se on tuonut hyvää vaihtelua keikoille, Niemelä lisää.
Semmareiden kymmenen paikkakunnan Dosetit sekasin -kiertue esiintyy Rytmikorjaamolla perjantaina 2.10.