Sek­suaa­li­suus kuuluu myös lap­suu­teen

Lapsen seksuaalikasvatus on ihan tavallista kasvatusta, muistuttaa Väestöliiton asiantuntijalääkäri, lastenpsykiatri Raisa Cacciatore.

- Aikuiset joskus aristelevat sitä, jos he ajattelevat asiaa aikuisnäkökulmasta, Cacciatore sanoo.

Usein myös uskotaan, että riittää kun vastaa jos lapsi kysyy.

- Lapsen omat oikeudet ja taidot tiukkoihin tilanteisiin pitäisi kuitenkin opettaa, vaikka lapsi ei kysy. Tärkeää on myös itse avata keskustelu, jotta lapsi uskaltaa kysyä, Cacciatore jatkaa.

Väestöliitto muistuttaa, että lapsuuden seksuaalisuus on eri asia kuin aikuisten tai nuorten seksuaalisuus. Se on oman kehon ihmettelyä, tunteisiin tutustumista ja hyvien tapojen opettelemista. Se on myös tyttönä ja poikana olemisen monenlaisuutta.

Asiantuntijat ovat koonneet sivuston pienten lasten seksuaaliterveyttä kartoittavien omien ja kansainvälisten tutkimusten pohjalta. Sivusto vastaa vanhempien ja varhaiskasvattajien kysymyksiin. Tietopankin tavoitteena on antaa tietoa pienten lasten ikätasoisesta seksuaalisuudesta ja siitä, miten aikuinen voi tukea lapsen tervettä kasvua ja kehitystä. Vastaavaa tietopankkia ei Suomessa aiemmin ole ollut.

Tietopankki:

http://www.vaestoliitto.fi/vanhemmuus/tietoa_vanhemmille/pienten_lasten_vanhemmat/lapsijaseksuaalisuus/

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä