Sei­nä­jo­ki pe­rus­taa ison joukon virkoja ja toimia – tavoite nostaa va­ki­nai­sen hen­ki­lös­tön määrä yli 80 pro­sent­tiin

Seinäjoki
Arkistokuva:
Arkistokuva:
Kuva: Jussi Asu

Seinäjoen kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että se perustaa yhteensä 39 uutta tointa ja kuusi virkaa muun muassa hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen yksikköön, terveydenhuoltoon, sosiaalihuoltoon ja sosiaalityön hallintoon sekä varhaiskasvatukseen. Luvassa on muun muassa 22 lastenhoitajan tointa, kuusi varhaiskasvatuksen opettajan virkaa sekä viestintäsuunnittelijan toimi.

Virkojen ja toimien perustaminen on kustannusneutraalia, koska niiden avulla pystytään vähentämään määräaikaisen henkilöstön käyttämistä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä