Sei­nä­jo­ki kärsii edel­leen huo­nos­ta il­man­laa­dus­ta

Ilman pölypitoisuudet olivat tiistaina jälleen korkeita Seinäjoella. Hengitettävien hiukkasten vuorokausipitoisuus Vapaudentien mittausasemalla ylitti terveyden suojelemiseksi annetun raja-arvon.

Tämän hetkiset hengitettävien hiukkasten pitoisuudet voivat aiheuttaa terveyshaittaa ainakin herkille yksilöille, kuten hengityselin- ja sydänsairauksia poteville.

Oireita saavien on suositeltavaa välttää pitkäaikaista oleskelemista ja liikkumista vilkkaasti liikennöidyillä alueilla sekä pitkäaikaista asuntojen tuulettamista vilkkaiden katujen varsilla.

Korkeat pölypitoisuudet ja hengitettävien hiukkasten raja-arvon ylitykset johtuivat hiekkapölyn ja jauhautuneen asfaltin nousemista ilmaan.

Hengitettävien hiukkasten vuorokausiraja-arvon ylitykset Seinäjoella ovat lähipäivinä erittäin todennäköisiä, mikäli selkeä ja tuuleton sää jatkuu.

Hengitettävien hiukkasten vuorokausiraja-arvon ylityksiä sallitaan 35 kpl kalenterivuotta kohden. Kyseessä oli kuluvan vuoden kolmas raja-arvon ylitys hengitettävien hiukkasten osalta Seinäjoella.

Tilannetta voi seurata Ilmanlaatuportaalissa: www.ilmanlaatu.fi. Seinäjoen mittaustulokset päivittyvät portaaliin tunnin välein.

Ilmoita asiavirheestä