Sei­nä­jo­ki käänsi ta­lou­ten­sa suunnan

Seinäjoen ankara talouskuuri on tuottamassa tulosta. Kaupungin tilinpäätöksen mukaan viime vuosi käänsi talouden suunnan, vaikka tilinpäätös olikin edelleen 5,4 miljoonaa euroa alijäämäinen. Vuotta aikaisemmin vastaava luku oli 13,1 miljoonaa.

Kaiken kaikkiaan tilinpäätös oli paljon parempi kuin viime vuoden talousarvio antoi odottaa.

Tilinpäätöksen mukainen vuosikate oli 11,2 miljoonaa euroa. Luku ei ole vielä aivan kunnianhimoisen kaupunkistrategian mukainen, mutta suunta on oikea, vakuuttavat kaupunginjohtaja Jorma Rasinmäki ja rahoitusjohtaja Aaro Honkola.

Olosuhteisiin nähden tyydyttävä taloudellinen tulos ei tarkoita sitä, että kaupungin vyönkiristys päättyisi. Merkittävä osa viime vuoden säästöistä oli kertaluonteisia, joten säästäminen on tietyllä tavalla aloitettava joka tilikaudella nollasta, virkamiehet arvioivat.

Kaupungin nettoinvestointien määrä pysyi vaikeasta ajasta huolimatta edellisvuosien tasolla. Tämä tarkoittaa myös lainamäärän ja lainanhoitokulujen kasvua. Verotulojen kahdeksan prosentin kasvu johtui suurimmaksi osaksi veroprosentin korotuksesta.

Kaupungin suurin ongelma on ostopalveluissa, joiden kustannukset karkaavat edelleen. Ostopalveluista taloudellisesti tärkeimmät ovat erikoissairaanhoito ja lastensuojelu. Myös kasvaneen työttömyyden hoito tuottaa lisäkuluja, joihin kaupunki ei voi lyhyellä tähtäimellä yksin vaikuttaa.

Henkilöstötilinpäätöksen mukaan Seinäjoen omat palvelut tuotetaan moniin verrokkikaupunkeihin verrattuna taloudellisesti ja työtyytyväisyys on varsin korkea. Siitä huolimatta myös vapaaehtoiset henkilöstösäästöt ovat edelleen yksi säästökeinoista, kertoo kansliapäällikkö Raija Ranta.

MARKKU KULMALA

Ilmoita asiavirheestä