Sei­nä­joen Yh­teis­kou­lu pääsi mukaan Olym­pia­ko­mi­tean ur­hei­lu­ylä­kou­lu­jen ver­kos­toon – Reh­to­ri: "Tun­nus­tus antaa li­sä­pot­kua kai­kel­le ke­hit­tä­mis­työl­le"

Seinäjoen Yhteiskoulun liikuntaluokat esiintymässä koulun uuden Sykehallin avajaisissa viime toukokuussa.
Seinäjoen Yhteiskoulun liikuntaluokat esiintymässä koulun uuden Sykehallin avajaisissa viime toukokuussa.
Kuva: Tero Hautamäki

Seinäjoen Yhteiskoulu (SYK) on nyt osa Olympiakomitean urheiluyläkoulujen verkostoa. Kaupungin kasvatus- ja opetuslautakunta teki päätöksen mukaan lähtemisestä kokouksessaan 30. elokuussa.

Suomeen on rakennettu urheiluyläkoulumalli, jossa tavoitteena on oppilaitosten, seurojen ja urheiluakatemioiden yhteistyöllä mahdollistaa jopa 20 tunnin viikoittainen liikkumisen, harjoittelun ja urheilun kokonaismäärä.

Verkostossa on mukana 20 kuntaa ja 35 urheiluyläkoulua ympäri Suomea.

Seinäjoen Yhteiskoulussa erikoisluokkatoimintaa liikunnassa on toteutettu vuodesta 1993.

Vuosittain liikuntaluokille valitaan noin 40 oppilasta, joista muodostetaan kaksi liikuntaluokkaa. Valinta liikuntaluokille tapahtuu liikuntaluokkatestien ja haastattelujen kautta.

Vahvuutena osaaminen

Suomen Olympiakomiteassa ollaan tyytyväisiä uudesta urheiluyläkoulusta.

– SYK:n vahvuutena ovat pitkät perinteet ja osaaminen liikuntaluokkatoiminnassa. Sen pohjalta on hyvä kehittää myös uusia toimia yhteistyössä seurojen ja urheiluakatemian kanssa siten, että nuori pystyy yhdistämään koulunkäynnin, tavoitteellisen urheilemisen ja muun vapaa-ajan omassa arjessaan, Olympiakomitean asiantuntija Laura Tast kuvailee.

– Yläkouluvaiheessa nuoren innostusta ja kasvua urheilijaksi tuetaan nimenomaan hyvällä yhteispelillä. Sitä kautta syntyvät hyvät valmiudet urheilijan uralle sekä toisen asteen opintoihin, Tast lisää.

Yhteyskoulun rehtori Jari Noponen sanoo, että koulussa on jo pitkään haluttu tukea ja kehittää kaikkien nuorten liikunnallisuutta sekä tukea kilpa-urheilua harrastavia nuoria yhteistyössä seurojen sekä Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemian kanssa.

– Kouluumme on juuri valmistunut uusi hieno liikuntahalli, joka luo entistä paremmat puitteet kaikelle liikunnalliselle toiminnalle. Tunnustus antaa myös lisäpotkua kaikelle kehittämistyölle, selvittää Noponen.

Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemian toiminnanjohtaja Maarit Laitinen on myös tyytyväinen.

– Seinäjoelle on saatu ensimmäinen ja maakuntaan toinen virallinen urheiluyläkoulu Kuortaneen yhteiskoulun lisäksi. Seinäjoella on tehty loistavaa työtä liikuntaluokkien kanssa jo vuosia ja siitä eräänlaiseksi tunnustukseksi koulu voi jatkossa käyttää olympiarengaslogoa, Laitinen kertoo.

Ilmoita asiavirheestä