Seinäjoen kaupunginvaltuuston ei tarvinnut äänestää kertaakaan ensi vuoden budjetista tai tulevien vuosien taloussuunnitelmista. Kaupunginhallituksen hiotut esitykset hyväksyttiin sellaisenaan.
Tuloveroprosentti pidetään entisellään 21 prosentissa. Sillä kerätään kaupungin kassaan 212,9 miljoonaa euroa.
Myös yleinen kiinteistövero pysyy ennallaan 1,40 prosentissa, mutta pieniä korotuksia tuli kolmeen muuhun kiinteistöveroprosenttiin.
Valtuustoryhmät kiittelivät konsensusta, jolla kaupungin talous on saatu oikealle uralle. Toivo asetetaan nyt tulopuolelle, sillä menopuolen kiristämiseen ei ole valtuutettujen mielestä juuri varaa.
Yleinen näkemys oli, ettei kireäksi vedetty ensi vuoden budjetti salli mitään uusia yllätyksiä.
Kokouksessa tehdyissä aloitteissa näkyi ajankohtainen keskustelu. Lastensuojelun menoista halutaan tarkka selvitys, sillä menot ovat Seinäjoella selvästi verrokkikaupunkeja korkeammat. Myös turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksen perustaminen halutaan vielä valtuuston käsittelyyn.
MARKKU KULMALA