Sei­nä­joen kau­pun­ki sai myydä An­via-osak­keen­sa ja tehdä so­pi­muk­sen Elisa Oyj:n kanssa – Val­ta­mäen valitus hy­lät­tiin

Arkistokuva: Timo Annanpalo
Arkistokuva: Timo Annanpalo

Vaasan hallinto-oikeus on hylännyt kaupunginvaltuutettu Erkki Valtamäen (ps.) tekemän kunnallisvalituksen Seinäjoen kaupungin Anvia-osakkeiden myynnistä vuonna 2016.

Kaupunki myi 474 kappaletta omistamaansa Anvia Oyj:n osaketta Elisa Oyj:lle ja antoi viidelle konserniyhtiölleen ohjeen tehdä samoin yhteensä 42 osakkeelleen. Osakkeiden myyntihinta oli 2 000 euroa kappaleelta. Päätös syntyi kaupunginhallituksessa äänin 7–5.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä