Kansainvälisiä opiskelijoita kannustetaan tekemään vähäpäästöisiä matkustusvalintoja tarjoamalla tukea green travel -liikkuvuuteen eli vihreään matkustamiseen.
Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi junien, bussien tai kimppakyytien suosimista lentämisen sijaan.
Seinäjoen ammattikorkeakoulun bio- ja elintarviketekniikan opiskelija Lotta Tuohino valitsi vihreän liikkuvuuden lähtiessään keväällä Erasmus-vaihtoon.
Tuohino suoritti vaihdon Belgian Antwerpenissä, missä hän osallistui Nutrition International Health Promotion Project -ohjelmaan. Kursseilla tarkasteltiin ravitsemusta ja terveyden edistämistä eri maiden näkökulmista.
Kuusi päivää
Lotta Tuohino matkusti Seinäjoelta Helsingin kautta Antwerpeniin junilla ja laivoilla. Matka sisälsi kahdeksan vaihtoa ja kuusi matkustuspäivää.
– En ole lentänyt seitsemään vuoteen. En aio enää lentää, ellei ole aivan pakko. Lentämisen aiheuttamaa ilmastohaittaa ei voi mitenkään sovittaa kestävään elämäntapaan, Lotta Tuohino sanoo.
– Pidän maata pitkin matkustamista hauskana, luontevana ja ihmisen kokoisena tapana liikkua.
Vaikka vihreä matkustaminen vaatii usein enemmän aikaa ja suunnittelua kuin lentäminen, Tuohino kokee sen olevan olennainen osa kansainvälistä kokemusta.
– On viihdyttävää katsella vaihtuvia maisemia ja kokea aidosti ne paikat, joiden läpi matkustaa. Vihreä liikkuvuus on elämys, jota lentämällä ei tavoita.
Ympäristö arjen valinnoissa
Erasmus-ohjelmassa vihreää liikkuvuutta tuetaan korotetulla matkatuella sekä mahdollisuudella useampiin matkapäiviin.
Tavoitteena on tehdä kestävistä matkustusmuodoista aidosti saavutettavampia opiskelijoille eri puolilla Eurooppaa. Green travel -mallissa vähintään puolet meno-paluumatkasta tulee tehdä vähäpäästöisesti esimerkiksi junalla tai bussilla.
Ajatus on, että kansainvälinen kokemus voi samalla vahvistaa kestävän elämäntavan taitoja ja ilmastotietoisuutta.
Suomessa vihreään liikkuvuuteen liittyy omia erityispiirteitä. Pitkät välimatkat ja maantieteellinen sijainti tekevät Suomesta ulkomaille maata pitkin matkustamisesta hitaampaa ja monivaiheisempaa – ainakin jos vertaa Keski-Euroopassa maasta toiseen matkustamiseen.
– Pitkän junamatkan suunnitteleminen Suomesta vaikkapa juuri Belgiaan on jo aika iso palapeli. Vaihtoja kertyy paljon, yhteydet voivat muuttua ja välillä tarvitaan kärsivällisyyttä. Aika monesta nihkeästä tilanteesta kuitenkin selviää jo sillä, kun hengittelee ja odottaa rauhassa asian ratkeamista, Tuohino kuvailee.
Vastuullista osaamista
Seinäjoen ammattikorkeakoulu on mukana eurooppalaisten yliopistojen Heroes-liittymässä, jossa vastuullisuus, alueellinen vaikuttavuus ja kestävä kehitys ovat keskeisiä periaatteita.
– Kansainvälisyys ei tarkoita vain matkustamista ulkomaille. Heroes tarjoaa opiskelijoille esimerkiksi yhteisiä eurooppalaisia opintoja sekä virtuaalisia projekteja. Niiden avulla kansainvälistä osaamista voi rakentaa myös paikallisesti, kertoo kv-opetuksen koordinaattori Tiina Välimäki.
Vaihto-ohjelma, jossa Lotta Tuohino oli mukana, on osa kyseistä Heroes-liittymää. Tuohino on vaihtokokemukseensa tyytyväinen.
Hän aikoo jatkaa maata pitkin matkustamista myös tulevaisuudessa – niin opiskeluissa kuin vapaa-ajalla.
– Ehdottomasti matkustan näin uudelleenkin. Olemme hankkineet perheeni kanssa monena vuonna Interrail-liput marraskuun alennusmyynnistä. Reili kutsuu tänäkin kesänä.