Sei­nä­joel­la riittää pölyä, mutta ennuste lupaa hel­po­tus­ta

Pöly on leijui Seinäjoen kaduilla ikävästi myös maaliskuun puolella. KUVA: MATTI HAUTALAHTI
Pöly on leijui Seinäjoen kaduilla ikävästi myös maaliskuun puolella. KUVA: MATTI HAUTALAHTI

Seinäjoen ilma oli pölyistä eilen keskiviikkona.

Hengitettävien hiukkasten vuorokausipitoisuus Vapaudentien mittausasemalla ylitti keskiviikkona terveyden suojelemiseksi annetun raja-arvon.

Hengitettävien hiukkasten vuorokausiraja-arvon ylityksiä sallitaan 35 kappaletta kalenterivuotta kohden. Tämä oli kuluvan vuoden viides raja-arvon ylitys Seinäjoella.

Korkeat pölypitoisuudet ja hengitettävien hiukkasten raja-arvon ylitys johtuivat katujen siivouksen ja liikenteen vaikutuksesta ilmaan nousseesta hiekkapölystä.

Tämän hetkiset hengitettävien hiukkasten pitoisuudet voivat aiheuttaa terveyshaittaa ainakin herkille yksilöille, kuten hengityselin- ja sydänsairauksia poteville. Oireita saavien on suositeltavaa välttää pitkäaikaista oleskelemista ja liikkumista vilkkaasti liikennöidyillä alueilla sekä pitkäaikaista asuntojen tuulettamista vilkkaiden katujen varsilla.

Seinäjoen kaupunki on pahimpaan katupölyaikaan sitonut vilkkaimmilla väylillä pölyä kalsiumkloridilla. Kaupunki on aloittanut katualueiden, kevyenliikenteen väylien, ja omistamiensa kiinteistöjen alueiden hiekoitushiekan poiston. Yksityisten kiinteistöjen tulee puhdistaa piha-alueensa ja jalkakäytävä. Puhtaanapito ja näin ollen pinnalle jäävä pöly, myös tiealueilla, kuuluu kiinteistöjen vastuulle.

Raja-arvon ylitykset eivät ole lähipäivinä todennäköisiä Seinäjoella. Katujen siivous on meneillään ja sade painaa pölyä maahan.

– Mikäli sää kuitenkin jatkuu tyynenä ja sateettomana, ylitykset pääsiäispyhinä ovat mahdollisia, kerrotaan Seinäjoen kaupungin tiedotteessa.

Tilannetta voi seurata Ilmanlaatuportaalissa .

Ilmoita asiavirheestä