Se­cu­ri­tak­sen pääl­li­kön epäil­lään hank­ki­neen lap­si­per­heel­le ym­pä­ri­vuo­ro­kau­ti­sen var­tioin­nin tur­haan, so­siaa­li­toi­mel­ta las­ku­tet­tiin kolme mil­joo­naa euroa

Rikoskomisario Juha Springare, rikostarkastaja Sari Malinen ja rikostarkastaja Kirsi Saarinen (oik.) kertoivat tiedotustilaisuudessa miljoonaluokan petos- ja virkarikostutkinnasta. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Rikoskomisario Juha Springare, rikostarkastaja Sari Malinen ja rikostarkastaja Kirsi Saarinen (oik.) kertoivat tiedotustilaisuudessa miljoonaluokan petos- ja virkarikostutkinnasta. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Itä-Uudenmaan poliisilaitos kertoi torstaina lisää tutkinnasta, jossa turvallisuusalan yrityksen turvallisuuspäällikön epäillään huijanneen sosiaalitoimea maksamaan kolme miljoonaa euroa tarpeettomista turvapalveluista.

Esitutkinnan mukaan mies hankki lapsiperheelle ympärivuorokautisen vartioinnin vuoden ajaksi, vaikka siihen ei tosiasiassa ollut perusteita. Häntä epäillään törkeästä petoksesta.

Sosiaaliviranomaiset tilasivat vuonna 2021 turvakodissa asuneelle perheelle vartioinnin. Perheen vanhemmat olivat eroamassa, ja epäilty uhka liittyi mahdolliseen kunniaväkivaltaan.

Poliisi epäilee, että turvallisuuspäällikkö erehdytti toistuvasti sosiaaliviranomaisia väärillä tiedoilla, jotta ympärivuorokautista vartiointia jatkettaisiin.

– Hän laati yksin uhka-arvion ja määritteli edustamaltaan yhtiöltä tilattavan palvelun laadun, määrän ja toteutustavan. Vartiointia jatkettiin perustuen ainoastaan turvallisuuspäällikön tuottamaan tietoon, tutkinnanjohtaja Juha Springare kertoi tiedotustilaisuudessa Vantaalla.

Securitas: Ei näyttöä rikoksista

Poliisi ei ole kertonut, mistä turvallisuusyhtiöstä tai minkä alueen sosiaalitoimesta on kyse. Tutkinnan tultua julkisuuteen viime vuoden tammikuussa Keski-Uudenmaan hyvinvointialue tiedotti, että laajaa petos- ja virkarikoskokonaisuutta tutkitaan Järvenpäässä. Securitas kertoi, että rikoksesta epäillään yhtiön entistä toimihenkilöä ja että tämä oli kiistänyt syyllisyytensä.

Torstaina poliisi kertoi, että turvallisuuspäällikön lisäksi kolmea muuta yrityksen vastuuhenkilöä epäillään turvallisuuspalvelurikkomuksesta.

– Esitutkinnassa selvinneen perusteella epäillään, että vartioimisliikkeen työvuorokirjanpito ei täytä laissa sille asetettuja vaatimuksia. Vartioimisliikkeestä ei ole saatu yksiselitteistä ja selkeää vastausta vartijoiden kokonaismäärästä ja toimeksiannolle kohdistuvista kokonaistyötunneista useista tietopyynnöistä huolimatta, Springare kertoi.

Poliisi epäilee myös, että vartiointiliikkeen vastuuhenkilöt olivat jättäneet ilmoittamatta ampuma-aseiden hallussapitolupia Poliisihallitukselle. Springaren mukaan tutkinnassa tehdyssä etsinnässä löytyi neljä tällaista käsiasetta.

Poliisin mukaan epäillyt laiminlyönnit ja puutteet ovat elinkeinoluvan kannalta merkityksellisiä.

Securitas julkaisi torstaina verkkosivuillaan tiedotteen, jossa se korosti, ettei yritys ole osapuolena epäillyssä törkeässä petoksessa. Securitas sanoo, ettei sillä ole tiedossa seikkoja, jotka osoittaisivat epäillyn ex-työntekijän syyllistyneen rikokseen.

Yhtiö kiisti epäilyt turvallisuuspalvelurikkomuksesta.

– Näkemyksemme mukaan esitetyille turvallisuuspalvelurikkomusepäilyille ei ole perusteita, eikä epäiltyjä rikkomuksia ole käsityksemme mukaan tapahtunut -- Sekä yhtiö että asiassa kuullut työntekijät ovat omalta osaltaan pyrkineet kaikin tavoin auttamaan poliisia asian selvittämisessä, tiedotteessa sanottiin.

Yritys sanoo tehneensä poliisille useita lisätutkintapyyntöjä sellaisista seikoista, jotka yhtiön mukaan osoittavat, ettei epäiltyjä rikkomuksia ole tapahtunut.

Kahdesta neljään vartijaa 24/7

Poliisin esitutkinnan perusteella perhettä vartioi jatkuvasti kahdesta neljään vartijaa.

– Kyse on ollut henkilösuojauksesta, mikä on suoritettu varsin lähellä perheenjäseniä. Tämän laajuinen henkilösuojauspalvelu tässä asetelmassa on poikkeuksellista, ainutlaatuista, Springare sanoi.

Esitutkinnassa ei pystytty osoittamaan mitään konkreettista uhkaa perhettä kohtaan ja uhkataso määriteltiin matalaksi. Perhettä tai vartiointiin osallistuneita vartijoita ei epäillä rikoksista kokonaisuudessa.

Turvallisuuspäällikköä epäillään lisäksi perättömästä lausumasta tuomioistuimessa. Poliisin mukaan hän oli antanut vääriä tietoja myös käräjäoikeudelle, kun häntä kuultiin todistajana perheen lähestymiskielto- ja huoltajuusasioissa.

Springare ei torstaina halunnut tarkemmin valottaa sitä, miten turvallisuuspäällikön epäillään henkilökohtaisesti hyötyneen epäillystä törkeästä petoksesta.

– Se on sellainen yksityiskohta, mitä tässä tiedotustilaisuudessa emme lähde avaamaan sen tarkemmin. Asia tulee esille sitten myöhemmin -- esitutkinnan perusteella laskut ovat menneet laskutuksen mukaisesti vartiointiliikkeelle, hän sanoi.

Kaikkiaan 14:ää ihmistä epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta. Sosiaaliviranomaisten epäillään ylittäneen toimivaltuutensa, kun he päättivät näin kalliin palvelun myöntämisestä.

Suurten kustannusten vuoksi asiassa olisi poliisin mukaan tullut käyttää hankintamenettelyä.

– Esihenkilöasemassa sekä johtavassa asemassa olevien henkilöiden epäillään laiminlyöneen valvontavastuunsa ja hankintamenettelyn käytön. Esitutkinnassa on selvitetty koko päätöksentekomenettely ja siihen liittyneet henkilöt, Springare sanoi.

Poliisi peräänkuuluttaa parempaa valvontaa

Perheelle järjestetty poikkeuksellinen vartiointi tuli poliisin tietoon sattumalta toisen esitutkinnan yhteydessä. Itä-Uudenmaan poliisin rikostarkastaja Sari Malinen kertoi, että tutkinnan edetessä esiin nousi vain enemmän ja enemmän kysymyksiä.

Malinen peräänkuuluttaa parempaa valvontaa viranomaistoimintaan ja yksityiselle turvallisuusalalle.

– On valitettavaa, että tämänkaltainen julkisten varojen epäilty väärinkäyttö nousee esille poliisin oma-aloitteisesti aloittaman esitutkinnan kautta. Jos valvontamekanismeja ei ole tai ne ovat puutteellisia tai toimimattomia, on tavattoman tärkeää pohtia, että tulisiko näitä mekanismeja määritellä uudelleen, Malinen sanoi.

Keski-Uudenmaan hyvinvointialue kertoi torstaina, että tapahtuneesta on aloitettu sisäinen tarkastus toiminnan analyysia ja kehittämistä varten.

Ilmoita asiavirheestä