Vaasa LittFestin taiteellinen johtaja Marko Hautala on rauhallisin mielin ennen torstaina alkavaa tapahtumaa, vaikka yksi päävieraista, ruotsalainen kirjailija ja kolumnisti Katerina Janouch perui tulonsa pari viikkoa sitten.
– Peruutus tuli aika viime metreillä. Mutta ohjelma on niin hyvä, että ei se kokonaisuuteen vaikuta, hän sanoo.
Janouchilla olisi ollut esiintyminen perjantai-iltana kirjastossa. Korvaajaksi saatiin Mustasaaressa asuva kirjailija Sara Jungersten.
Hautala uskoo, että kirjaston perjantai-illan tapahtumasta tulee suosittu, sillä siellä ovat kaikki päävieraat, kuten Katariina Souri, Kaj Korkea-aho, Kasper Strömman ja Salla Simukka.
Seminaareissa pohditaan tämän vuoden teemaa eläin ja ihminen. Torstaina pohditaan, miksi kirjallisuudessa käytetään eläinhahmoja. Lauantain puheenaihe on nyt teurastamo-oloja kuvanneen tv-ohjelman vuoksi todella ajankohtainen: siinä pohditaan, miten ymmärrämme ja kohtelemme eläimiä.
LAURA KROHN