Samaa su­ku­puol­ta oleva pari hyppää Suomen jää­tans­si­aree­noil­le – apuna Juulia Turk­ki­lan ja Matt­hias Vers­lui­sin val­men­ta­ja

Millie Colling (vas.) ja Emma Aalto (oik.) ovat ensimmäinen naispari jäätanssissa Suomessa. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
Millie Colling (vas.) ja Emma Aalto (oik.) ovat ensimmäinen naispari jäätanssissa Suomessa. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto

Suomen taitoluisteluareenoilla tehdään alkavalla kaudella historiaa. Jäätanssissa kilpailee ensimmäistä kertaa Suomessa pari, jonka kummatkin luistelijat ovat naisia.

Millie Collingia ja Emma Aaltoa valmentaa Suomen kärkiparejakin valmentava Neil Brown, jolla on ollut tärkeä rooli parin kilpailemisen mahdollistamisessa.

Kanadassa sääntö jäätanssin parin muodostuksesta muutettiin muutama vuosi sitten, mutta siellä parit ovat kilpailleet vain noviiseissa, eli kolmanneksi korkeimmalla tasolla. Myös Ruotsin kentillä on luistellut samansukupuolisia pareja.

Suomen Taitoluisteluliitolle (STLL) asia oli selvä: Se halusi olla ensimmäisten joukossa muuttamassa perinteitä.

Vaikka yksittäiset maat muuttaisivat omia sääntöjään samansukupuolisten parin sallivaksi, on Kansainvälinen luisteluliitto (ISU) vielä kaukana sen sallimisesta.

Pienin askelin

Kansainvälisillä kentillä luistelijana niin Ranskan kuin Tshekin maajoukkuetta edustanut Brown kuuli Collingin ja Aallon toiveista luistella yhdessä. Brown ei aikaillut, vaan kertoi parille selvittävänsä mitä on tehtävissä, sillä vielä toiveen esittämisen aikana samansukupuolisen parin kilpaileminen ei ollut Suomessa mahdollista.

Brown koki säännön muokkaamisen tärkeänä. Samaan aikaan kokenut valmentaja, joka valmentaa myös pareja Juulia Turkkila/Matthias Versluis ja Yuka Orihara/Juho Pirinen, tiesi, että säännön muokkaamisessa tulisi edetä harkiten.

– Näin Ruotsissa alkuvuodesta kaksi jäätanssiparia, jonka molemmat luistelijat olivat naisia. Huomasin, että heillä ei ollut takanaan riittävää tietoa jäätanssista lajina, vaan he olivat pikemminkin kaksi soololuistelijaa yhdessä ja siitä jäätanssissa ei ole kyse, Brown selittää.

– Keskustelimme STLL:n kanssa siitä mitä olisi tehtävissä Emman ja Millien toivetta varten, ja kaikki olivat avomielisiä ajatukselle, Brown sanoo.

Sääntö muutettiin kuluvan vuoden alkupuolella.

Idolilta tsempit

Joensuun Katajan kasvatti Colling, 19, ja aina Helsingin Luistelijoita edustanut Aalto, 19, tutustuivat toisiinsa pari vuotta sitten. He ihailivat olympiavoittaja Gabriella Papadakisin luistelua Madison Hubbellin kanssa ja harmittelivat, etteivät pysty Suomessa luistelemaan samansukupuolisena parina.

Naisten idoli Papadakis intoutui kommentoimaan Instagramissa parin ilmoitukseen kilpailemaan lähtemisestä, mikä sai kaksikon lähes irtoamaan liitoksistaan.

– Laitoimme toisillemme viestiä ja suurin piirtein itkettiin. Se oli meille erittäin iso asia, Aalto sanoo.

Pari on harjoitellut Brownin valmennuksessa toukokuusta asti, ja kisadebyytti tapahtuu lokakuun SM-valintakilpailuissa juniorien luokassa.

Halua suoriutua hyvin tietenkin löytyy, mutta yhteisen kisakokemuksen kartuttaminen on tällä hetkellä prioriteettina.

– Toivotaan onnistumista ja hyviä pisteitä, mutta on vaan mahtavaa päästä ylipäätänsä kisaamaan kotihallissa tuttujen ihmisten ympäröimänä. Ja ihmiset pääsevät näkemään kun luistellaan yhdessä, Aalto sanoo.

Keväällä kisoja on parin toiveiden mukaan luvassa lisää, mutta varmuutta niistä ei vielä ole. Brown on ahkerasti etsinyt parille sopivia kisoja.

Koska ISU ei todennäköisesti vielä pitkään aikaan tule muuttamaan sääntöä, Colling ja Aalto eivät esimerkiksi olisi lähetettävissä edustamaan Suomea arvokisoihin.

Kehittyminen urheilijoina on parin tavoite, vaikka tällä hetkellä menestykseen kansainvälisillä areenoilla ei ole mahdollisuutta.

– Jos me voitaisiin lähteä olympialaisiin, niin sinne me tähdättäisiin. Kaikki mahdollisuudet mitä eteen tulee, otamme vastaan, Colling sanoo.

Kuka johtaa ja kuka seuraa?

Vaikka parijäätanssi mielletään perinteisesti miehen ja naisen muodostaman parin lajiksi, ei kyse pohjimmiltaan ole sukupuolista.

– Se ei oikeastaan ole siitä kiinni, että kumpi olisi se "mies" tässä parissa. Koska kumpaakaan meistä ei ole koulutettu aikaisemmin luistelemaan viejän tai nostajan roolia, niin meillä on siinä haastetta, Colling sanoo.

Siinä Aalto osuu myös Brownin mielestä asian ytimeen. Vaikka kansainvälisellä huipputasollakin on jo paljon aikaisemmin nähty leikittelyä rooleilla, täytyy silti jommankumman luistelijoista kyetä suoriutumaan viejän roolista vahvasti.

– Tämä on sellainen asia, mitä täytyy miettiä myös nuorien luistelijoiden kohdalla. Se, että ymmärrettäisiin oikeasti mitä vieminen tarkoittaa. Se on huonoin mahdollinen tilanne, että pari ei osaa seurata toisiaan, tai kumpikaan ei tiedä mitä kuuluu tehdä. Se näyttää todella sekavalta, Brown sanoo.

Collingin ja Aallon kohdalla Aalto on esimerkiksi pituutensa vuoksi ollut enemmän nostajan roolissa.

– Välttämättä sellaisella uudella parilla, jossa toinen on jo tottunut viemään ei olisi samanlaisia haasteita. Tässä oppii koko ajan siitäkin roolista todella paljon uutta, ja jo nyt moni asia onnistuu paljon paremmin kuin alussa, Aalto sanoo.

Naisia paljon enemmän kuin miehiä

Brown kertoo, että kahden miehen muodostaman parin mahdollisista eduista esimerkiksi fyysisyydessä on keskusteltu aiheen ympärillä.

– Jäätanssi on kuitenkin taiteellinen laji, eli siinä missä miespari voisi hyötyä voimasta vaikkapa nostoissa, voi naispari taas voittaa korostaen musikaalisuutta ja ilmaisutaitoa.

Brown ei kuitenkaan halua yleistää sukupuolille tyypillisiä ominaisuuksia, vaan painottaa parin yhteensopivuutta.

– Miespari kohtaisi todennäköisesti samat ongelmat juuri johtamisen ja roolien ymmärtämisen suhteen, Brown alleviivaa.

Tällä hetkellä Brown kokee, että useiden miesparien muodostuminen ei ole todennäköistä. Brown kertoo, että jokaista paria etsivää miesluistelijaa kohden on yli 200 paria etsivää naisluistelijaa.

Samaa sukupuolta olevien parien kilpaileminen ei ole vielä valtavirtaa, eikä todennäköisesti hetkeen tule sitä olemaankaan.

Urapolkuja on kuitenkin muitakin kilpailemisen ohella.

– On show-luistelua, kuten Disney on Ice, jossa erilaisuus voi olla eduksikin. Jos samansukupuolisten parien salliminen auttaa edes jotakuta jatkamaan jäätanssia, on se suuri etu lajille. Tärkeintä on säilyttää jäätanssin ydin ja tarjota luistelijoille realistisia ja laadukkaita vaihtoehtoja, Brown summaa.

Yksi pari muiden joukossa

Vielä ei ole tiedossa, että Suomessa olisi muodostunut muita samansukupuolisten pareja. Menestyneiden jäätanssijoiden hehkutuksen lisäksi myös muu palaute on ollut positiivista.

– Meitä varoitettiin, että kaikki ei välttämättä ilmoituksesta tykkää. Voi niitäkin olla, jotka ei ole meidän puolella. He eivät ehkä koe meitä uhkana, eivätkä siksi ole kokeneet tarpeelliseksi avautua kriittisesti meidän suuntaan, Aalto pohtii.

Kiitollisuus Brownille ja kotimaiselle liitolle paistaa kirkkaana parin puheesta.

– Me emme yksin olisi pystyneet tähän, mutta kaikki ottivat asian avosylin vastaan. Olemme todella kiitollisia Neilille ja liitolle, Aalto sanoo.

Colling ja Aalto toivovat, että heidän esimerkistään muutkin lähtisivät rohkeasti tavoittelemaan haluamiaan asioita.

– Uudet asiat on joskus pelottavia, toivottavasti muitakin innostuisi meidän esimerkistä, Colling sanoo.

Pari haluaa myös muistuttaa yhdestä asiasta.

– Ei tämä oikeastaan ole niin ihmeellinen asia. Olemme yksi pari muiden joukossa, ja voimme lähteä luistelemaan samalla tavalla kuin muutkin, Colling toteaa.

– Haluaisimme, että muillakin olisi yhtä kivaa luistella, kuin meilläkin on tällä hetkellä, Colling päättää.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen