Salonkiteatteri Vaasa esittää Airi Ropponen-Lindroosin uutuusnäytelmän Ja, mån han leva: Jannen kuvitteellinen syntymäpäiväjuhla. Katsojat kutsutaan näytelmässä juhlavieraiksi Jean Sibeliuksen syntymäpäiville, ja sitä esitetään Maaherrantalossa kahdesti, 5.12. ja 13.12.
Näytelmä sijoittuu vuoteen 1937, jolloin Sibelius vietti 72-vuotissyntymäpäiviään. Näytelmän tarkoitus on kuvitteellisesti esittää elämää Ainolassa aikana, jolloin tunnelma talossa oli seesteinen, ja vuosikymmeniä yhdessä asuneen Sibeliuksen pariskunnan arki oli jo muodostunut kaavamaiseksi.
Repliikit vanhoista teoksista. Sibeliuksen kuvitteellinen syntymäpäivä on Ropponen-Lindroosin toinen Sibelius-aiheinen käsikirjoitus. Se pohjautuu teoksiin Janne ja Aino Sibeliuksesta ja heidän elämästään. Näytelmän kaikki repliikit on kerätty näistä teoksista ja järjestelty uuteen muotoon.
– Tarinasta on tehty kevyt ja hieman viihteellisempi, mutta löytyy siitä myös kipeitä asioita, näytelmän käsikirjoittaja ja Aino Sibeliusta näytelmässä esittävä Ropponen-Lindroos kertoo.
Vaikeita asioita näytelmässä käsitellään muun muassa toimittajan rooliin eläytyvän ohjaajan Olle Lindroosin Sibeliukselle esittämien kiperien kysymysten muodossa.
– Nämä kysymykset pohjautuvat aitoon haastattelutilanteeseen, joten Sibelius on oikeastikin joutunut pohtimaan vastauksia vaikeisiin kysymyksiin, kertoo näytelmän ohjaaja Lindroos.
Ainon ja Jannen lisäksi näytelmässä esiintyvät myös Ainon veli Armas Järnefelt, Ainolan uskollinen keittäjä Helmi Vainikainen ja Ainon ja Jannen tytär Katariina.
– Katariina edustaa tässä näytelmässä vähän kaikkia Sibeliuksen tyttäriä, sillä hänen repliikkinsä ovat kokoelma kaikkien tyttärien vanhoissa teoksissa esiintyneistä kommenteista, kertoo Katariinaa näyttelevä Tarja Autio.
Perhejuhlat. Sibeliuksen elämään perehtyneet näytelmän käsikirjoittaja Airi Ropponen-Lindroos sekä ohjaaja Olle Lindroos kertovat, että Sibeliuksen syntymäpäivät olivat usein perhejuhlia, joita ei sen suuremmin juhlittu.
Aina ei itse Sibeliuskaan ollut kotona syntymäpäivänsä aikaan. 72-vuotisjuhlissakin paikalla ovat vain lähimmät perheenjäsenet ja ystävät.
– Poikkeuksena ovat kuitenkin kymmenjuhlat, kuten 50- ja 60-vuotisjuhlat. Silloin juhlittiin kunnolla, suuren kutsuvierasjoukon voimin, kertoo Ropponen-Lindroos.
Yleisön ”näytellessä” juhlavieraiden osaa hemmotellaan vieraita väliajalla sekä makeilla että suolaisilla maistiaisilla, Ainolan keittäjän Helmi Vainikaisen valmistamilla – tietenkin.
Päähenkilöiden välisten keskusteluiden, muisteluiden ja yleisön kanssa vuorovaikuttamisen lisäksi näytelmässä tulkitaan myös Sibeliuksen ja Järnefeltin musiikkia sekä Eino Leinon runoja.
Esityksen ovat tuottaneet yhteistyönä Vaasan Salonkiteatteri ja Vaasan Kaupunginorkesterin kannatusyhdistys Bravo! ry. Tuotot käytetään Vaasan Kaupunginorkesterin tukemiseen.
Marika Paloniemi