Sai­raa­la­osas­to­jen lak­kaut­ta­mi­nen tuo pai­net­ta ko­ti­sai­raa­laan –  ”Ky­syn­tä on ai­ka­lail­la loputon sekä kes­kus­sai­raa­las­ta että kau­pun­gin­sai­raa­las­ta”

Kun sairaalaosastoja ja -paikkoja on vähennetty Vaasan alueella, paine kotisairaalaa kohtaan on kasvanut. ARKISTOKUVA: Kari Löfhjelm
Kun sairaalaosastoja ja -paikkoja on vähennetty Vaasan alueella, paine kotisairaalaa kohtaan on kasvanut. ARKISTOKUVA: Kari Löfhjelm

Kaupunginsairaalan ylilääkäri Markus Råbackin mukaan kotisairaalan kysyntä on tällä hetkellä suurempaa, kuin mitä kotisairaala pystyy ottamaan vastaan.

– Kysyntä on aikalailla loputon sekä kaupunginsairaalasta että keskussairaalasta.

– Kun sairaalaosastoja ja -paikkoja on vähennetty Vaasan alueella, niin kyllähän paine kotisairaalaa kohtaan kasvaa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä