Säh­kö­verk­ko­työt sul­ke­vat Kos­ken­alan­tien kävely- ja pyö­rä­tie­tä Sei­nä­joel­la – kier­to­tie sai­raa­laan ja Kyr­kös­jär­ven ui­ma­ran­nal­le Han­nek­sen­rin­teen kautta

-

Seiverkot Oy:n tekemät rakennustyöt tuovat poikkeusjärjestelyjä liikenteeseen pitkin kesää. Seinäjoen keskussairaalan Y-talolle johtava osuus Koskenalantien kävely- ja pyörätiestä suljetaan liikenteeltä maanantaina 14. toukokuuta. Siitä lähtien käytössä on kiertotie, joka kulkee sairaalalle ja Kyrkösjärven uimarannalle Hanneksenrinteen kautta.

Sähkönjakeluyhtiö rakentaa Seinäjoelle uuden 110 kilovoltin voimajohdon Kultavuoren sähköasemalta Mallaskosken vesitornin vieressä sijaitsevalle Myllykosken sähköasemalle.

Verkkojohtaja Martti Ijäs kertoo tiedotteessa, että hanke kaksinkertaistaa sähkön toimituskapasiteetin Seinäjoen keskusta-alueella.

– Näin turvaamme kaupungin sähkönjakelun 50–60 vuodeksi tästä eteenpäin ja pystymme vikatilanteissakin varmistamaan sähkön toimituksen kasvavan kaupungin asukkaille, hän sanoo.

Uusi voimajohto on kaikkiaan 3,2 kilometrin mittainen, josta kaupunkialueella kulkee vajaa puolet. Työ etenee sairaalalta kohti Myllypuistoa vaiheittain, ja myöhemmin kesällä joudutaan sulkemaan myös muita osuuksia Koskenalantien kevytväylältä.

Tavoitteena on, että elokuussa koulujen alkuun mennessä työt kaupunkialueella ovat valmiit.

– Autoliikenteeltä teitä ei suljeta, mutta myös autoilijoiden on syytä varautua matkantekoa hidastavaan työmaaliikenteeseen. Alueella liikkuessa kannattaa noudattaa varovaisuutta, korostaa projektipäällikkö Marja Lotta Vessari .

Metsäosuudella Jouppilanvuoren kuntoradan läheisyydessä uusi linja rakennetaan ilmajohtona. Siellä rakentaminen näkyy vahvemmin loppukesällä, jolloin aloitetaan pylväiden pystytystyöt.

Uuden voimajohdon rakentaminen ja sähköasemilla tehtävät saneeraukset maksavat noin viisi miljoonaa euroa. Tavoitteen mukaan koko hanke valmistuu vuoden 2018 loppuun mennessä.

Ilmoita asiavirheestä