Koska torstaina 20.10. olleesta kirjoituksestani oli jäänyt tulevaa sähkölaskua selventävä taulukko pois, on syytä hieman tarkentaa. KWh-hinnan korotus tuntuu jo seuraavassa laskussa, joulukuussa hinnat ovat korkeimmillaan sähkölämmittäjälle. Luvut ovat yhden kuukauden lukuja.
Edellisessä jutussani hinnat koskivat sähkölaskuja ensi tammi- helmikuussa, jolloin apuna ovat valtion tukitoimet.
Mutta varsinkin tuleva joulukuu on puistattava.
Sähkölämmittäjä 28 000 kWh: marraskuu 1 094€, joulukuu 1 424€ (nousu viime joulukuuhun noin 845€). Maalämpöä käyttävä 14 500 kWh: marraskuu 645€, joulukuu 716€ ( nousu 600€).
Kerrostalo, yksi hlö: marraskuu 59€, joulukuu ja siitä eteenpäin 52€. Kaksio: marraskuu 89€, joulukuu ja siitä eteenpäin 79€ ja kolmio: marraskuu 120€, joulukuu ja siitä eteenpäin 107€/kk.
Nämä luvut ovat Vaasan Sähköltä ja ne on laskettu viime vuoden vastaavan ajankohdan kulutuksesta.
Joulukuun lukemat sähkölämmitteisissä ja maalämpötaloissa vetävät hiljaiseksi. Yksinasuvan kerrostalossa asuvan mummon tai paapan 23€:n korotus estää monen kohdalla pienten joululahjan hankinnan lastenlapselle tai yhteisen hetken pipareita mummolassa leipoen.
Tässä ei voi kuin nöyrästi pyytää, että ainakin joulukuuta helpotetaan. Jos niin ei tehdä, on useassa kodissa lasten joulu pilalla.
Siinä eivät auta edes kaupungin laittamat led-jouluvalot.
Maria Tolppanen (sd.)
Vaasa