Huomisen runsaimmat sateet keskittyvät maan etelä- ja länsiosaan sekä Länsi-Lappiin. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa
Foreca
Runsaimmat sateet keskittyvät Forecan mukaan maan etelä- ja länsiosaan sekä Länsi-Lappiin, jossa vettä voi tulla monin paikoin 10–30 millimetriä. Idässä ja Kainuussa sademäärät jäävät 5–10 millimetriin. Pohjois-Lapissa on paikoittain poutaista.
Päivälämpötilat ovat maan etelä- ja keskiosissa 13–18 asteen välillä, Foreca kertoo. Pohjanmaalla ja Etelä-Lapissa lämpötila pysyttelee 7–13 asteen tuntumassa. Keski- ja Pohjois-Lapissa lämpötila on vain 3–8 astetta.
Ilmatieteen laitos varoittaa voimakkaista tuulista maan eteläosassa sekä kaikilla Suomen merialueilla Ahvenanmerta lukuunottamatta.