Ruotsalaismedioiden mukaan autolautta Stena Scandican autokannella syttyi iltapäivällä tulipalo. Aluksessa oli 300 ihmistä, ja se oli tapahtumahetkellä Gotska Sandön lähellä matkalla Nynäshamniin.
Ruotsin merenkulkuviraston mukaan palo vaikuttaisi olevan hallinnassa. Mahdollisista henkilö- tai muista vahingoista ei ole toistaiseksi tietoa.
Hälytys palosta tuli hieman puoli kahden jälkeen Suomen aikaa. Paikalle lähetettiin kaikki mahdolliset alukset ja helikopterit.
Ruotsin meripelastusviranomaisten mukaan palo näyttää saaneen alkunsa autokannella olleesta kylmäkontista, jota aluksen miehistö jäähdyttää parhaillaan vedellä. Kontti savuaa, mutta liekkejä ei ole havaittu. Autolautan mahdollisesta evakuoinnista päätetään myöhemmin.