Kolumni

Ruokaa ko­nee­seen ja lepoa

-

Nyt, kun liigassa ottelutahti monina viikkoina on aika järjetön, nousevat ravinto ja lepo erittäin tärkeään rooliin, ja palautuminen ylipäätänsä. Ottelusiirtojen takia moni joukkue pelaa jopa neljä ottelua viikossa, joista suurin osa vielä peräkkäisinä päivinä.

Vaasan Sport pelasi esimerkiksi viime viikolla tiistaina ja keskiviikkona sekä perjantaina ja lauantaina. Se on aika järjetön tahti sekä fyysisesti että henkisesti.

Kun pelataan normaalissa rytmissä, pelaajana pystyy aika hyvin pysymään omissa ruokailutottumuksissa. Mutta nyt, kun pelataan periaatteessa koko ajan, ja päivittäinen kalorikulutus on aika valtava, voi periaatteessa aika hyvällä omalla tunnolla syödä melkein mitä vain.

Parempi tietenkin, mitä terveellisemmin syö, mutta monta kertaa pelin jälkeen on aika vaikea saada syötyä esimerkiksi riisiä ja kanaa.

Itselläni on jonkin raskaan pelin jälkeen pahimmillaan paino pudonnut 4-5 kiloa ja kaloreita palanut reilusti yli pari tuhatta. Jos mietitään, että on tuollainen kulutus, ja heti seuraavana päivänä pitää pelata uudestaan, siinä saa kyllä tunkea suuhunsa melkein mitä vain, että energiatasot saa edes pikkuisen ylemmäksi.

Meille Vaasan Sportissa tulee jäähallin ravintolasta aina ruoka pukukoppiin pelin jälkeen ja jos vielä satumme lähtemään, vaikka reissuun heti pelin jälkeen, on meille esimerkiksi tilattu pizzaa ja voileipiä bussiin.

Unta ja nesteytystä

Veden juonti ja uni ovat myös erittäin tärkeitä. Kun olen pelaamassa, pyrin juomaan päivittäin vähintään kolme litraa vettä tai jotain muuta nesteytys juomaa.

Sen kyllä huomaa, jos tankkaus ei ole onnistunut. Peleissä ja treeneissä hikoilu on sitä luokkaa, että nestehukka iskee kyllä melko nopeasti.

Kaikkein tärkein, eli uni, onkin sitten ainakin itselleni kaikkein haastavin. Pelien jälkeen valvon yleensä aamukolmeen tai -neljään, ja joka pelin jälkeen sama juttu.

En ainakaan vielä tähän ikään mennessä ole siihen keksinyt konsteja, että millä saisi kropan ja mielen rauhoittumaan saman tien pelin jälkeen.

Eli jos sattuu, että pelataan peräkkäisinä päivinä, niin sitä toista peliä nyt ei ihan kaikkein kirkkaimmilla silmillä pelata.

On tietenkin pelaajia, joille tämä ei tuota ongelmia, mutta itselle se on aina ollut haastavaa saada unta pelien jälkeen.

Sitä tulee sitten vain mentyä arki-iltoina todella aikaisin nukkumaan. Itse yritän normaali yönä saada vähintään 8 tuntia unta, että jaksaa harjoitella.

Pappi