Amerikkalaisen jalkapallon Vaahteraliigaan valmistautuva vaasalaisjoukkue Royals on löytänyt korvaajan keskushyökkääjä Jacquise Lockettille.
Yhdysvaltalaisen Lockettin kausi päättyi ennen kuin se ehti edes alkaa. Lockett loukkasi akillesjänteensä harjoituksissa huhtikuun puolivälissä. Hänen jalkansa jouduttiin operoimaan, eikä hän pysty enää pelaamaan kuluvalla kaudella.
Lockettin korvaaja löytyi läheltä, samasta Kentucky State Thorobreads’in yliopistojoukkueesta kuin Lockett. Uusi pelaaja on nimeltään Justin Williams. Royals kertoo uudesta pelaajahankinnastaan verkkosivuillaan .
Loukkaantunut Lockett ja Williams muodostivat Kentucky Statessa tehokkaan hyökkäyskaksikon. Nyt Williams on ollut tovin pelaamatta, mutta pitänyt itsensä kovassa kunnossa.
– Valmentajat ottivat yhteyttä, ja tarjosivat mahdollisuutta pelata taas amerikkalaista jalkapalloa, ja tietysti halusin käyttää tämän mahdollisuuden, Williams kertoo Royalsin verkkosivustolla.
– Olin neljän vuoden ajan aloittava keskushyökkääjä high schoolissa, ja neljän vuoden ajan yliopistossa. Vaikka minua ei varattu NFL:ään, pääsin varaamattomana sopimuspelaajana Atlanta Falconsin leirille. Siellä valitettavasti hommat jäivät kesken, kun loukkaannuin aikaisessa vaihesssa leiriä.
Williams saapui Vaasaan pikahälytyksellä ja oli ensimmäisen kerran Royalsin harjoituksissa viime torstaina.
– Tunsin entuudestaan muutaman eurooppalaisen pelaajan, mutta Suomesta tiesin vain sen, että täällä on yksi Euroopan kovimmista liigoista. Kanssapelaajat ja valmentajat ovat antaneet paljon perspektiiviä lajiin Euroopan tasolla, Williams kertoo.
Williams pelaa Royalsissa numerolla 34, joka oli viime kauteen asti hyökkäyksen Joakim Jakobssonin pelinumero. Jakobsson lopetti uransa viime kauteen.
Royals aloittaa Vaahteraliigan ensi torstaina 10. toukokuuta vierasottelulla hallitsevaa mestaria, helsinkiläistä Roostersia vastaan.
MINNA KALLASVUO