Ro­van­pe­räl­lä on Chi­les­sä mes­ta­ruus­tais­te­lun en­sim­mäi­nen ot­te­lu­pal­lo – "Mitään älyt­tö­myyk­siä ei kannata tehdä"

Kalle Rovanperä lähtee kauden kolmanneksi viimeiseen osakilpailuun 33 pisteen karkumatkalla ennen Elfyn Evansia. LEHTIKUVA / HANNU RAINAMO
Kalle Rovanperä lähtee kauden kolmanneksi viimeiseen osakilpailuun 33 pisteen karkumatkalla ennen Elfyn Evansia. LEHTIKUVA / HANNU RAINAMO

Kalle Rovanperällä on Chilessä luvassa suosiollisia nopeita sorateitä, kun rallin MM-sarja jatkuu perjantaista sunnuntaihin Chilessä. Lajin suomalaisässä lähtee kauden kolmanneksi viimeiseen osakilpailuun 33 pisteen karkumatkalla ennen tiimikaveriaan Elfyn Evansia.

Jos Rovanperä onnistuu voittamaan ja nappaa muutaman pisteen myös kisan päättävältä power stage -erikoiskokeelta, mestaruus voi varmistua jo Etelä-Amerikassa. Evansin mahdollinen keskeyttäminenkin voi silottaa Rovanperän tietä mestariksi jo Chilessä.

– Lähdetään ajamaan ihan normaalia kisaa. Tietenkään mitään älyttömyyksiä ei kannata tehdä. On ajettava fiksusti, Rovanperä sanoo.

Chilessä on ajettu MM-pisteistä vain kerran aiemmin, vuonna 2019. Tuolloin Rovanperä kisasi vielä Rally2-luokituksen Skodalla.

– Vaikka olen siellä jo kerran ajanut, niin se on meille kaikille tavallaan ihan uusi kisa. Pätkät ovat muuttuneet paljon, Rovanperä toteaa.

– Kreikassa saimme tärkeän voiton, ja MM-tilanne näyttää nyt hyvältä. Keskittyminen pitää kuitenkin säilyttää, sillä ralli on varmasti vaikea. Olosuhteet voivat olla vaikeat ja pito vaihdella paljon, Rovanperä puntaroi.

Rovanperällä ei ole mitään hätää

Viime vuonna Rovanperä varmisti uransa ensimmäisen MM-tittelin niin ikään toisella puolella maapalloa, kun nuori rallitähti ajoi voittoon Uudessa-Seelannissa. Toyotan urheilutoimenjohtaja Kaj Lindström löytääkin paljon yhtäläisyyksiä viime syksyyn.

– Chilessä tiet pysyvät hyvässä kunnossa toisilla ajokerroilla. Kisa on luonteeltaan vähän Suomen ja Uuden-Seelannin tyyppinen. Kallelle ainakin Uusi-Seelanti tuntui sopivan hyvin, joten siinä mielessä ei ole mitään hätää, Lindström myhäilee.

Samoilla linjoilla on myös kahden kisan jälkeen tallipäällikön rooliin palaava Jari-Matti Latvala.

– Tilanne näyttää meidän kannaltamme hyvältä molemmissa sarjoissa, mutta vielä on työtä tehtävänä. Chilen kisan pitäisi sopia meidän tallillemme erittäin hyvin. Uskon, että kaikki meidän automme ovat siellä korkealla, Latvala povaa.

Lappi ja Suninen hakevat menestystä

Korealaistiimi Hyundailla nähdään peräti kaksi suomalaista, kun Esapekka Lappi ja Teemu Suninen tähtäävät palkintosijoille.

– Tämä kisa ei ole erityisen rankka autolle, joten sitä ei tarvitse säästellä. Itseluottamusta kuitenkin vaaditaan, jos haluaa olla nopea. Meidän tavoitteemme on ehdottomasti olla palkintopallilla viikonlopun päätteeksi, Lappi uhoaa.

– Tärkeintä on keskittyä vain omaan tekemiseen. Tavoite on nostaa vauhtia kahdesta aiemmasta (Rally1-autolla ajetusta) kisasta ja olla lopputuloksissa mahdollisimman korkealla, Suomen MM-rallissa neljänneksi yltänyt Suninen säestää.

WRC2-luokassa Chilessä suomalaista kilpailevat Skoda-kuskit Emil Lindholm ja Sami Pajari.

Ilmoita asiavirheestä