RKP:n Hen­riks­son so­te-so­vus­ta: Maa­kun­ta­vaa­lit "olisi pai­kal­laan" jär­jes­tää – Pu­heen­joh­ta­ja myös avaa valtaa, joka maa­kun­nil­le voi tulla

RKP:n puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mukaan maakuntia pitää kohdella yhdenvertaisesti uudessa sote-mallissa. KUVA: Mauri Ratilainen
RKP:n puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mukaan maakuntia pitää kohdella yhdenvertaisesti uudessa sote-mallissa. KUVA: Mauri Ratilainen

Hallitusneuvotteluissa saavutettu sopu sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta tarkoittanee myös sitä, että maakuntavaalit pidetään.

Asiaa kommentoi medialle RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson torstaina, kun hän oli matkalla lounastauolle Säätytalolta.

–Jos halutaan maakuntia, ja että noudatetaan perustuslakivaliokunnan aikaisempia lausuntoja, niin silloin olisi paikallaan, että on myös maakuntavaalit, Henriksson sanoi medialle.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä