Mestarijoukkue Seinäjoen Jalkapallokerhon otteluissa on toiminut kuuluttajana Asko Ristimäki, joka on tehtävässään kerännyt kehuja aina valtakunnan tasolla saakka. Mies osaa asiansa ja ei jää sanattomaksi missään tilanteessa.
– Kai se on suvun perintöä, sillä isäni Matin ääni tuli aikanaan tutuksi monissa urheilutapahtumissa. Kun lisäksi serkkuni Timo Ristimäki toimii juontajana monissa eri tilaisuuksissa, niin kyllä tämä oma osuuteni on tulkittava "sukurasitteeksi", naurahtaa Ristimäki.
Jalkapallo on ollut Ristimäelle tarkeässä roolissa niin aikanaan pelaajana, valmentajana kuin toimihenkilönä. Nyt kuvioihin on sitten tullut kuuluttajan rooli sekä erotuomaritehtävät.
– Joka paikan höylä, kyllä se on niin tiivistettävä. Nautin kaikesta työstä mikä liittyy lajiin ja haluan tehdä sitä jatkossakin, vakuuttaa Ristimäki.
Mies tiivistää kuuluttajan eli ottelujuontajan tehtävän yhteen sanaa.
– Yleisönpalvelija.
JARI LEHTO