Seinäjoen kaupunginvaltuuston ja -hallituksen jäsen Raimo Ristilä (kok.) ennustaa, että kevään eduskuntavaaleissa menee läpi kolme seinäjokelaista ehdokasta. Ristilä uskoo, että yksi niistä on keskustan ehdokas Pasi Kivisaari.
Ristilä kertoo Kivisaaren verkkosivuille laatimassaan kirjoituksessa, että hän on tutkiskellut ehdokkaita yli puoluerajojen.
– Olen tuntenut ja pannut merkille Pasissa Martti-isältään perittyjä urheilullisia, sosiaalisia ja aikaansaavia piirteitä. Arvostan niitä, Ristilä kirjoittaa.
Hänen mukaansa Kivisaaresta löytyy myös lapualaisia perinteitä, eteläpohjalaisia juuria ja arvoja.
– Nuori perheellinen rehtori näkee työssään lasten kasvattajana millaista on todellinen arjen pyörittäminen. Tällaiset käytännönläheiset esimerkit olisivat suureksi hyödyksi eduskuntatyössä.
Ristilä kertoo ajattelevansa puhtaasti seinäjokelaisena ihmisenä ja äänestäjänä, miten edunvalvontaa tulisi parantaa edellisistä vaaleista.
– Kun verrataan kansanedustajiemme määrää tuonne länsirannikon suuntaan niin viimeksi tuli läpimenijöistä reilusti heikompi tulos, hän toteaa.
Muokattu 7.3. 21.25: Ristilän mukaan hän ei ole Kivisaaren tukija vaan seisoo edelleen kokoomuslaisen ehdokkaan takana.