Rikosoikeuden professori Jussi Tapani kuvaa Anneli Auerin monta vuotta puitua oikeustapausta poikkeuksellisen monisyiseksi ja tulkinnanvaraiseksi jutuksi.
– Sen lisäksi että rikos ja sen tutkinta ovat olleet Suomessa poikkeuksellisia, myös murhaoikeudenkäynnin myöhemmät käsittelyvaiheet eri oikeusasteissa ovat olleet harvinaisen kimurantteja. Kokonaisuutta on vielä mutkistanut entisestään Auerin saama seksuaalirikostuomio, joka langetettiin kesken murhakäsittelyä, Tapani sanoo.
Vaasan hovioikeus vapautti Anneli Auerin tänään murhasyytteistä sillä perusteella ettei oikeudessa pystytty näyttämään toteen kaikkia niitä edellytyksiä, joita rangaistuksen langettamiseen vaaditaan.
– Vapauttava päätös merkitsee sitä, että hänet on siis tuomittu ensikertalaisena seksuaalirikoksista. Se tuomio alkaa olla melko lähellä päättymistään. Auerhan vangittiin epäiltynä näistä rikoksista jo syksyllä 2011, eikä hän ensikertalaisena joudu kärsimään istu koko seitsemän ja puolen vuoden tuomiota vaan noin puolet siitä, Tapani toteaa.
Valtiokonttori joutunee maksamaan Auerille sievoisen korvauksen vuosien vapauden menetyksestä. Korvaussummaa harkitessa joudutaan jälleen pohtimaan poikkeuksellisen tulkinnanvaraisia asioita: kuinka lasketaan korvausta eri osissa istutusta vankeusajasta, josta osa on vielä mennyt päällekkäin toisen vankeusrangaistuksen kanssa.
RIIKKA SIPILÄ