Waasa Red Ducksin kuluvan kauden viimeinen jääkiekon Suomi-sarjan runkosarjan ottelu päättyi tappioon lauantaina Vaasassa. Runkosarjan voittaja Forssan Palloseura kävi murjomassa vaasalaisjoukkueen maalein 1-5 (0-3, 0-0, 1-2).
Pelillä ei ollut FPS:lle panosta, mutta se halusi voittaa ja teki sen myös.
Red Ducksin asetelma otteluun oli harvinaisen selvä: voitolla se jättäisi jumbosijan taakseen ja pääsisi aloittamaan karsinnat jo tulevana keskiviikkona. Tappion myötä sijoitus olisi viimeinen, ja karsinnat alkaisivat vasta runsaan viikon kuluttua 11. maaliskuuta.
– Silloin pelataan kauden tärkeimmät pelit, ja niistä pitäisi saada kaksi voittoa, suunnitteli valmentaja Mika Aaltonen.
Red Ducks oli liikkeellä suppealla kokoonpanolla, sillä paikalle oli saatu vain 14 kenttäpelaajaa, joista Miko Malmi ja Lauri Helin pelasivat kauden ensimmäisen Suomi-sarjan ottelunsa.
Joukkueen ainoan maalin viimeisteli Markus Nässlin.