Kolumni

Rasismi kit­ke­tään arjen hyvillä teoilla

Vaasa on tunnettu monikulttuurisesta väestöstään. Monikulttuurisuus ei kuitenkaan ole kaikille rikkaus, ja moni maahanmuuttaja joutuu tahtomattaan rasistisen pilkan kohteeksi.

Suomen Punaisella Ristillä työskentelevän Nina Stubbin mukaan ennakkoluulot kumpuavat usein tietämättömyydestä. Myös asenteiden ristiriitaisuus tuntuu monesti paradoksaaliselta.

– Sanotaan, että maahanmuuttaja ei saa tulla tänne elämään meidän sosiaalituillamme, mutta toisaalta hän ei saa tehdä töitäkään, koska se veisi työpaikan joltakin suomalaiselta.

Yhdenvertainen Suomi. Suomen Punainen Risti on jo vuosia pyrkinyt kampanjoimaan rasismia vastaan. Kampanjoinnin näkyvin muoto lienee vuosittain järjestettävä rasisminvastainen viikko, joka käynnistyy jälleen ensi maanantaina.

Rasisminvastaisuus on näyttävästi esillä myös Vaasan keskustassa keskiviikkona 18.3., jolloin sekä Rewell Centerissä että torilla järjestetään teemaan liittyvää ohjelmaa.

– Tarkoituksena on edistää ihmisten välistä yhdenvertaisuutta ja herättää pohtimaan omia ennakkoluuloja, monikulttuurisen nuorisotyön ohjaaja Emine Ehrström kertoo.

Keskiviikkona järjestettävä Vaasa Against Racism -tapahtuma on osa rasisminvastaisen viikon Asennematka-kampanjaa, joka kiertää viikon ajan eri puolilla Suomea.

Toisenlainen flash mob. Tapahtuma on otettu Vaasassa hyvin vastaan. Punaisen Ristin lisäksi järjestelyissä on mukana niin kouluja, järjestöjä kuin urheilujoukkueitakin.

Päivän aikana Rewell Centerissä voi käydä tutustumassa esimerkiksi pakolaistelttaan ja kokea, millaista elämä on pakolaisleirillä.

Iltaohjelma käynnistyy suurella flash mob -esityksellä, johon saavat osallistua kaikki vaasalaiset ikään ja tanssitaitoon katsomatta.

– Tämä on vähän sovellettu flash mob, koska ideana on, että koko kaupunki tanssisi yhdessä rasismia vastaan. Tanssin koreografia löytyy YouTubesta ja Facebookista hakusanalla Vaasa Against Racism, Stubb ja Ehrström vinkkaavat.

Yhteisesityksen jälkeen show jatkuu edelleen musiikin ja tanssin merkeissä. Illan mittaan lavalla nähdään muun muassa Daco Junior, Fredrik Furu ja Siru Airistola.

Esimerkin voima. Stubbin ja Ehrströmin mukaan on tärkeää, että rasismista uskalletaan puhua avoimesti ja että siihen myös puututaan. Pienenkin väliintulon merkitys voi olla suuri.

– Eräs tyttö kertoi minulle kerran, että häntä oli kassajonossa nimitelty neekeriksi. Kassatyöntekijä ei suostunut myymään haukkujalle mitään ennen kuin tämä oli pyytänyt tytöltä anteeksi. Tämänkaltainen rasismiin puuttuminen on todellinen arkipäivän hyvä teko, Stubb sanoo.

Saana Koivisto