Ra­port­ti: Belgia on myön­tä­nyt kah­del­le alle 12-vuo­tiaal­le lap­sel­le ar­mo­kuo­le­man

Belgian parlamentti äänesti eutanasian sallimisesta lapsille vuonna 2014. Esitys meni läpi äänin 86–44. KUVA:
Belgian parlamentti äänesti eutanasian sallimisesta lapsille vuonna 2014. Esitys meni läpi äänin 86–44. KUVA:

Belgiassa on myönnetty eutanasia eli armokuolema yhdeksän ja 11-vuotiaille lapsille. He ovat maailman nuorimmat armokuoleman saaneet ihmiset.

Armokuolemat tapahtuivat vuosien 2016 ja 2017 aikana, kertoo maan eutanasiaa säätelevän komission CFCEE:n heinäkuussa julkaistu raportti. Toisella lapsista oli aivokasvain, toinen sairasti kystistä fibroosia.

Kummallekin lapselle annettiin tappavat ruiskeet. Tuolla aikavälillä armokuolema myönnettiin myös lihasrappeumasta kärsineelle 17-vuotiaalle nuorelle.

– Näin niin musertavaa henkistä ja fyysistä kärsimystä, että uskon meidän toimineen oikein, komission jäsen Luc Proot sanoo.

Ainutlaatuista maailmassa

Belgia on ainut maa maailmassa, joka sallii eutanasian alle 12-vuotiaille. Vuonna 2002 eutanasian laillistaneen maan lait olivat jo ennestään yhdet maailman sallivimmista, mutta vuonna 2014 niitä höllennettiin entisestään.

Esimerkiksi naapurimaassa Alankomaissa eutanasian voi saada yli 12-vuotiaana.

Läpihuutojuttu lapsen eutanasia ei kuitenkaan Belgiassakaan ole. Ensimmäinen ehto on, että armokuoleman saajan on oltava toivottomassa lääketieteellisessä tilanteessa, kärsittävä jatkuvista ja sietämättömistä kivuista joita ei voi helpottaa sekä sairastettava kuolemaan johtavaa sairautta.

Lapsen on ilmaistava tahtonsa kirjallisesti. Sen jälkeen lastenpsykiatrit tutkivat potilaan varmistuakseen siitä, että tämä on riittävän älykäs tekemään päätöksen, eikä päätökseen ole vaikuttanut kukaan ulkopuolinen.

Vanhemmilla on oikeus estää lapsen toiveen toteutuminen.

Kun eutanasia on toimeenpantu, kuusihenkinen CFCEE tutkii tapauksen ja arvioi, onko siinä toimittu laillisesti.

Vuosina 2016–2017 Belgiassa myönnettiin raportin mukaan 4 337 armokuolemaa. Suurimmassa osassa tapauksia kyse oli syöpää sairastavasta aikuisesta.

Komissio toteaa suurimmassa osassa eutanasiatapauksista, että niissä on toimittu laillisesti.

Viime vuonna yksi komission jäsenistä kuitenkin erosi protestina sille, että komissio ei suositellut syytteiden nostamista tapauksessa, jossa dementiaa sairastanut nainen oli saanut eutanasian, vaikka ei ollut itse pyytänyt sitä. Pyynnön oli esittänyt naisen perhe.

Daniel Wallenius

Ilmoita asiavirheestä