Varsijousella ja sähköiskuilla miestä kiduttaneet kaksi vaasalaismiestä ja yksi -nainen on tuomittu Pohjanmaan käräjäoikeudessa yli kahdeksi vuodeksi vankilaan.
Erilaisia korvauksia heidät tuomittiin maksamaan uhrille noin 5000 euroa.
Alle 30-vuotias vaasalaismies joutui kolmikon pitkään jatkuneen pahoinpitelyn uhriksi vaasalaisasunnossa viime kesäkuussa. Miestä pahoinpideltiin ensin nyrkein ja potkuin. Sen jälkeen hänelle annettiin useita sähköiskuja vatsaan ja ammuttiin varsijousella jalkaan.
Käräjäoikeus katsoo kaikkien kolmen syyllistyneen törkeään pahoinpitelyyn, joka "on ollut varsin vakavasti arvosteltavaa".
Kovimpaan rangaistukseen oikeus on tuominnut 27-vuotiaan Jukka Nygårdin. Hänelle tuomittiin ehdotonta vankeutta kaksi vuotta ja viisi kuukautta. 49-vuotiaalle Maarit Nygårdille tuomittiin ehdotonta vankeutta kaksi vuotta ja kolme kuukautta. 23-vuotias Juuso Laitinen tuomittiin ehdottomaan vankeuteen kahdeksi vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi.
Lue aiheesta lisää keskiviikon lehdestä!