Mediainnovaatiokilpailun tuomaristo nosti esikarsinnan lisäksi kilpailun finaaliin seitsemän uutta työtä. Nuorille aikuisille suunnattu räväkkä, mutta asiantunteva verkkosivu Puukko Media tuo kisaan pohjalaisväriä.
Puukko Median sivuilla julkaistaan sotaraportteja ympäri maailmaa sekä juttuja yhteiskunnallisista ilmiöistä ja alakulttuureista videopainotteisesti. Kilpailutyön jättivät Martti Penttilä, Tero Ikäheimonen, Jussi Sippola ja Toni Kormano.
Finaalissa 10. maaliskuuta kisataan kaiken kaikkiaan 20 kilpailutyön paremmuudesta.
Kaikki kisatyöt annettiin tuomaristolle etukäteen tutustuttavaksi ja heillä oli mahdollisuus viime viikon aikana nostaa omia ehdokkaita finaaliin esikarsinnan ulkopuolelta. Tuomaristo nosti mukaan töitä, joissa muun muassa sisällöntuotannolla on selkeä rooli.
Loppukilpailussa on nyt kaiken kaikkiaan yhdeksän yksityishenkilön tai joukkueen ja yksitoista yrityksen jättämää kilpailutyötä.