Tilaajille

Puolen ki­lo­met­rin ka­ru­sel­li – Nyt näy­te­tään, että suo­ma­lai­set on vähän hul­lum­pia, jää­ka­ru­sel­li­mies Janne Kä­py­leh­to toteaa

Lappajärvi
Edellinen jääkaruselli oli halkaisijaltaan 310 metriä, nyt pyritään uuteen maailmanennätykseen, puolikilometriseen karuselliin. Arkistokuva.
Edellinen jääkaruselli oli halkaisijaltaan 310 metriä, nyt pyritään uuteen maailmanennätykseen, puolikilometriseen karuselliin. Arkistokuva.
Kuva: Tomi Kosonen

Lappajärvellä yritetään taas uutta maailmanennätystä. Tammikuun viimeisenä lauantaina Lappajärven jäällä pyörähtää maailman suurin jääkaruselli, halkaisijaltaan puolikilometrinen jättiläinen.

– Onneksi Lappajärvellä riittää tilaa, jääkarusellimies Janne Käpylehto toteaa.

Edellisen kerran Lappajärvellä pyörähdeltiin jääkarusellissa kevättalvella 2021.

Hyvää äitienpäivää!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja videot Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä