Autoilijoiden pysäköinnin maksaminen muuttui viime vuonna. Puhelimitse maksettava parkkeeraus teki viime vuonna kasvuloikan. Kaikkiaan valtakunnassa parkkeerattiin EasyParkin palvelulla 2,3 miljoonaa kertaa, mikä on miljoona kertaa ja 74 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna. Vaasassa oli kasvutahti oli nopeampaa kuin koko valtakunnan tasolla, peräti 78 prosenttia.
Aikaisempina vuosina kasvuluvut ovat olleet vain kymmenen prosentin tasolla. Kaikkiaan vaasalaiset parkkeerasivat palvelulla vajaa 45 000 kertaa.
Suomen kasvuluvut ovat kansainvälisen EasyParkin suurimmat Pohjoismaissa. Suomessa EasyParkilla voi parkkeerata jo 25 paikkakunnalla, uusimpina kaupunkeina mukaan tulivat Lahti ja Kajaani. Maapallon pohjoisin paikka, jossa suomalainenkin autoilija voi maksaa omalla EasyParkillaan, löytyy Norjan jääkarhusaari Svalbardilta. Euroopan eteläisin EasyPark-kaupunki on Sisilian saaren Siracusa.