Ylen Pressiklubissa puitiin perjantaina illalla Brother Christmas -kohun lisäksi toista kohua, jonka keskiössä oli Vaasa ja Jääkäreiden kotiinpaluu -juhla. Pohjalainen sekä monet pohjalaismaakunnissa asuvat paheksuivat Ylen päätöstä jättää jääkärijuhla pois illan pääuutislähetyksestä.
Pressiklubin vetäjä Sanna Ukkola väläytti lähetyksessä Pohjalaisen tiistain pääkirjoitussivua ja referoi tätä pääkirjoitusta , jossa toimittaja Tiina Juujärvi katsoo Ylen epäonnistuneen surkeasti, kun se ei nähnyt jääkäreiden satavuotisjuhlassa aihetta uutiseen.
Ukkola muistutti, että Yle näytti jääkärijuhlia Areena-palvelussaan, mutta tämä ei pohjalaisille riittänyt.
– Ehkä siellä Lakeudella ei oikein tiedetä tästä Areenasta, kommentoi studiovieraana ollut viestintäyrittäjä Harri Saukkomaa ja sai Sanna Ukkolan purskahtamaan nauruun.
– Ai että lakeuksilla ei tiedetä, mikä Yle Areena on! hän huudahti.
Saukkomaa kiirehti sanomaan, että hänestä on pelkästään tervettä, että mediat käyvät välillä kärkästä keskustelua keskenään eivätkä aina vedä samaan suuntaan.
Iltalehden politiikan toimittaja Tommi Parkkonen puuskahti, ettei ollut nähnyt Pohjalaisen "vetävän exceleitä" siitäkään, kuinka paljon Yle näytti puolustusvoimien itsenäisyyspäivän paraatia Kuopiossa.
– Ei sen tarvinnutkaan, Saukkomaa kommentoi.
Ukkola toi esiin, että myös puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) ja Ylen hallintoneuvoston varapuheenjohtaja Arto Satonen (kok.) kritisoivat Ylen uutispainotuksia.
– Minä jotenkin inspiroiduin Niinistön puheista siitä, että jääkärit ovat uutinen aina, kommentoi Helsingin Sanomien toimittaja Maria Manner .
– Aina voi hyödyntää heikkona uutispäivänä, hän naurahti.
Ukkola sanoi, että Ylen hallintoneuvosto on yleensä pitäytynyt kommentoimasta Ylen uutispainotuksia. Nyt Satonen teki poikkeuksen.
– Uskon, että Ylellä on osaamista käsitellä nämä palautteet oikealla tavalla, Saukkomaa sanoi.
Lopuksi Sanna Ukkola kysyi studiovierailta, oliko media liian Helsinki-keskeinen, mutta kukaan ei oikein osannut siihen vastata. Iltalehden Tommi Parkkonen löysi jääkärikeskustelusta yhden hyvin valoisan puolen: television iltauutisia arvostetaan edelleen niin paljon, että sitä pidetään uutisen arvon mittarina.
SARIANNE TEKONIEMI