Viime kesänä Porissa järjestetyt Kalevan kisat olivat menestys sekä urheilullisesti että taloudellisesti.
Urheilullisesti kisajärjestäjät Nakkilan Vire, Noormarkun Nopsa ja Porin Yleisurheilu tekivät vahvaa jälkeä, sillä kisajärjestelyistä ovat kiitosta antaneet urheilijat, valmentajat ja Suomen Urheiluliiton kilpailuvastaavat. Porin stadion ja sen ympäristön suorituspaikat saivat kiitosta ympäri Suomea Poriin tulleelta kisaväeltä.
Kalevan kisat onnistuivat myös taloudellisesti, sillä kulujen ja oikeusmaksujen jälkeen järjestäjäseurat tekivät yli 200 000 euron voiton.
– Ei voi kuin kiittää kisayleisöä, aktiivisia yhteistyökumppaneita ja uskomattoman upeaa vapaaehtoisjoukkoa. Tulos antaa jokaiselle seuralle mahdollisuuden edullisiin seuran urheilukoulu-, yleisurheilukoulu- ja valmennusmaksuihin jatkossakin, toteaa kilpailujen johtoryhmän puheenjohtaja Harri Aalto tiedotteessa.
Kun Kalevan kisat järjestettiin Vaasassa kesällä 2013, järjestäville seuroille jäi voittoa noin 50 000 euroa.
Vuonna 2016 Kalevan kisat järjestetään Oulussa ja vuonna 2017 Seinäjoella.