Po­li­tiik­ka karkaa yli­opis­tol­ta

Kolmannen vuoden hallintotieteen opiskelija Nora Laikola Helsingistä kävi äänestämässä ennakkoon Vaasan yliopiston Tritonian aulassa. Hän naureskelee itselleen.

Hänelle on outo juttu se, että tuli äänestäneeksi nuorisopoliitikkoa, vaikka politiikka ei ole lähelläkään hänen sydäntään.

Laikolan kanssa on paljon samanmielisiä. Vaasan yliopistolla toimivat edelleen vankasti kampusporvarit ja keskustalaiset opiskelijat, mutta muuten suunta on pois politiikasta.

Viime kauden punavihreä allianssi on häipynyt opiskelijavaalien ehdokaslistalta kokonaan. Perussuomalainenkin löytyy hallintotieteen opiskelijoiden listalta.

Edustajistovaalien ennakkoäänestys on käyty. Varsinaiset vaalipäivät ovat ensi viikolla.

Perjantain lehdessä kerrotaan, miten opiskelijaehdokkaat jakautuvat ainejärjestöihin ja puolueisiin.

PIRJO RAUTIO

Ilmoita asiavirheestä