Poliisi tutkii Yli­vies­kan kirkon tu­li­pa­loa tör­keä­nä tu­ho­työ­nä – Katso video tu­li­pa­los­ta

Ylivieskan vuonna 1786 rakennettu vanha puukirkko tuhoutui lauantaina tulipalossa. Poliisi tutkii tulipaloa rikosnimikkeellä törkeä tuhotyö.

Poliisin mukaan tämä tarkoittaa sitä, että tulipalo olisi tahallaan sytytetty. Vanha kirkko tuhoutui tulipalossa kauttaaltaan. Havainnoista ja asioista tulipaloon liittyen pyydetään jättämään tiedot Ylivieskan poliisin numeroon 08 423800.

Poliisi on ottanut asiaan liittyen yhden henkilön kiinni ja järjestää maanantaina kello 14 tiedotustilaisuuden tulipalosta.

Keskipohjanmaan mukaan ylikonstaapeli Jorma Piiponniemi kertoi, että silminnäkijähavainnot olivat ratkaisevia epäillyn kiinniotossa. Tuhotyön tekotapa ei ole vielä tiedossa.

Paikalla ollut päivystävä palomestari Harri Pyyhtiä kertoi lisäksi, että tulipaloon ei voinut varautua ennakolta. Pyyhtiän mukaan kirkkorakennukset ovat haastavia kohteita paloturvallisuuden kannalta – varsinkin, jos paloa on voimistettu kiihdytysaineilla.

Viranomaisilla ei ole vielä tiedossa, onko palo sytytetty kirkon ulkopuolelta vai sisäpuolelta. Keskipohjanmaan tietojen mukaan kirkon ovet olivat lukossa palon alkaessa.

Palokunta oli paikalla muutamassa minuutissa palohälytyksen jälkeen, mutta kirkon palo oli jo siinä vaiheessa riistäytynyt käsistä. Mitään ei ollut enää tehtävissä kirkon pelastamiseksi.

Katso video tulipalosta

Ilmoita asiavirheestä