Pohjanmaan poliisi tutkii Seinäjoella lauantaina tapahtunutta tulipaloa. Poliisi pyytää havaintoja tapahtumapaikalta osoitteesta Ruukintie 159 ja sen läheisyydestä.
Hätäkeskukseen tuli lauantai-iltana noin kello 22 useita ilmoituksia Ruukintiellä syttyneestä tulipalosta. Paikalle hälytettiin useita pelastuslaitoksen ja ensihoidon yksiköitä sekä poliisi.
Tulipalo tapahtui kiinteistöllä, jolla sijaitsee omakotitalo, riihi ja piharakennus. Tulipalo aiheutti rakennuksille mittavia vahinkoja.
Kiinteistö on kaupungin omistama. Autiotalossa ei ollut asukkaita, eikä tulipalosta aiheutunut henkilövahinkoja.
Poliisi tutkii tapahtunutta tuhotyönä ja selvittää palon syttymissyytä sekä tapahtumien kulkua.
– Tietojemme mukaan sieltä on poistunut porukkaa juuri ennen palon syttymistä, eikä rakennuksessa ole ollut sähköt kytkettynä, rikoskomisario Harri Teivaanmäki kertoo.
Teivaanmäki korostaa, että tuhotyö on alustava rikosnimike ja se tarkentuu tutkinnan edetessä. Yleensä vastaavia tapauksia tutkintaan vahingontekona. Tuhoutuneen omaisuuden arvon mukaan määräytyy, onko teko törkeä.
Poliisi pyytää palopaikalta ja sen läheisyydestä havaintoja ennen paloa ja sen aikana. Myös muita tapahtumaan liittyviä tietoja voi ilmoittaa. Havainnot voi lähettää sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi tai soittamalla poliisin vihjepuhelimeen 0295 415 501, johon voi jättää ääniviestin.
Edit. 14.58. Korjattu perjantai lauantaiksi. Edit. 15.26 Lisätty tutkinnanjohtajan tiedot palosta.