Seinäjoella tapahtuneen koulutytön surmatyön tutkintaa johtava rikoskomisario Esa Uusi-Kakkuri kertoo, että tapauksen takia vangittuna oleva tyttö on käyttäytynyt asiallisesti ja fiksusti.
Uusi-Kakkurin mukaan keskusteluyhteys tyttöön on ollut hyvä.
–Hän on ollut asiallinen ja rauhallinen.
Uusi-Kakkuri ei kuitenkaan halua lähteä analysoimaan, millainen tyttö on luoteeltaan.
– En lähde hänen persoonaansa kuvaamaan. En voi sitä tehdä, koska en tiedä, mikä on hänen arkiminänsä.
Lisäksi Uusi-Kakkuri muistuttaa, että persoonan kuvaus on vaikeaa, koska tyttöä epäillään nyt vakavasta rikoksesta ja sellainen voi vaikuttaa henkilöön.
Taposta epäilty 15-vuotias lyseota käyvä tyttö on vangittuna Seinäjoen poliisivankilassa.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus vangitsi hänet todennäköisin syin epäiltynä koulukaverinsa taposta.
Vangitsemisoikeudenkäynti käytiin poliisitalolla suljetuin ovin.
Vangittuna olevan tytön koulukaveri, 15-vuotias tyttö löytyi kuolleena omakotitalosta Seinäjoella tiistaina.
Kuolemantapauksen jälkeen teosta epäiltyä tyttöä kuulusteltiin, mutta kuulusteluissa pidetään taukoa viikonlopun ajan. Tytön kuulusteluja jatketaan alkuviikosta.
SINIKKA VÄLIKOSKI