Lapualaisen Rasmus Takaluoman katoamisesta tuli keskiviikkona kuluneeksi viisi kuukautta.
– Poliisi on saanut tapaukseen liittyen 534 vihjettä, mutta mitään ratkaisevaa ei ole tullut, kertoo rikoskomisario, tutkinnanjohtaja Harri Teivaanmäki Pohjanmaan poliisista.
Viimeisin vihje poliisille on tullut maaliskuun lopulla.
– Katoamisesta on kulunut nyt niin paljon aikaa, että vihjeitä tulee enää harvakseltaan.
Poliisi tutkii tapausta "kadonneeseen henkilöön liittyvänä tutkintana". Mitään rikokseen viittaavaa ei ole poliisin tietoon tullut.
– Näillä leveyspiireillä on poikkeuksellista, että henkilö jää kateisiin, Teivaanmäki sanoo.
Maastoetsinnät kevään edetessä
Poliisi aikoo suorittaa jonkinlaisia maastoetsintöjä Lapualla kevään edetessä.
Poliisi kävi Lapuanjokea läpi marraskuun lopulla ruumiskoiran kanssa. Jokea tutkittiin veneellä kaupungin keskustan tuntumassa useiden kilometrien matkalta.
Jokea ei tuolloin naarattu, eikä kadonnutta etsitty myöskään sukeltajien avulla.
Teivaanmäki ei sulje kevään etsinnöistä pois Lapuanjoen naaraamista ja sukeltajien käyttämistä.
– Vielä ei kuitenkaan ole tarkkaa tietoa, missä ja miten etsinnät toteutetaan. Etsinnät ovat suunnitteluasteella.
Alaikäinen Takaluoma katosi marraskuun 11. ja 12. päivän välisenä yönä oltuaan viettämässä iltaa lapualaisessa ravintola Lapuahovissa. Katoamishetkellä 16-vuotias Takaluoma poistettiin ravintolasta käsirysyn jälkeen. Hänen liikkeistään ei ole sen jälkeen minkäänlaista havaintoa.