Pohjanmaan poliisi nappasi lauantai-illan ja sunnuntain välisen yön aikana ainakin kaksi törkeään rattijuopumukseen syyllistynyttä kuljettajaa. Toinen kiinniotetuista oli 41-vuotias ajokortiton ulkomaalainen mies, jolle suoritettu puhalluskoe näytti törkeään rattijuopumukseen oikeuttavat lukemat, yli promillen. Mies oli lähtenyt hieman ennen puoltayötä ajamaan Vaasassa Jyrsijänkadulta pakettiautolla.
Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä poliisipartio sai kiinni ajokiellossa olevan rattijuopumukseen syyllistyneen 45-vuotiaan vaasalaismiehen, jonka kyydissä oli kaksi matkustajaa. Mies tavoitettiin Rauhakadulta Vaasasta, ja hänelle tehty huumepikatesti näytti positiivista tulosta amfetamiinille, benzodiatsepiineille sekä kannabikselle. Miestä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Myös Tervajoella Vähässäkyrössä otettiin kiinni 33-vuotias ajokortiton laihialaismies, jota epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Valma Korhonen