Poliisi otti kiinni miehen epäil­ty­nä tör­keäs­tä ryös­tös­tä

Kuva: Heikki Hakanen
Kuva: Heikki Hakanen

Poliisi on ottanut kiinni noin 20-vuotiaan kokkolalaismiehen epäiltynä törkeästä ryöstöstä ja ryöstön yrityksestä.

R-kioski yritettiin ryöstää perjantai-iltana kuuden aikaan Kokkolassa. Ryöstäjä oli käsi taskussaan uhannut henkilökunta ja vaatinut rahaa. Ryöstö jäi kuitenkin yritykseksi ja mies poistui paikalta.

Kello 20.40 poliisi sai ilmoituksen, jonka mukaan samoihin tuntomerkkeihin sopiva mies iski Torikadulla sijaitsevalle Severin Grillille. Tällä kertaa ryöstäjä uhkasi työntekijää käsiaseella.

Poliisin mukaan ryöstösaalis oli vähäinen määrä käteistä.

Poliisi julkaisi perjantai-iltana R-kioskin valvontakamerakuvan epäillystä ja pyysi tietoja mahdollisesta tekijästä.

Pohjanmaan poliisin komisario Pasi Ahon mukaan poliisi sai runsaasti yleisövihjeitä.

Vihjeiden perusteella poliisi otti kiinni kokkolalaismiehen. Sunnuntaina poliisi kertoi, että kiinni otetulla ei ole osuutta ryöstöön.

Tutkinta jatkuu, joten poliisi ottaa edelleen vastaan silminnäkijähavaintoja. Niistä voi ilmoittaa Pohjanmaan poliisin tilannekeskuksen vihjenumeroon poliisi 0295 440 513.

Muokattu 26.11.2017 kello 14.49: Poliisi kertoi sunnuntaina, että kiinni otetulla henkilöllä ei ole mitään tekemistä rikoksen kanssa.

JATTA LAPINKANGAS

Ilmoita asiavirheestä