Po­lii­si: Isää ja tytärtä ju­tu­tet­tiin sur­ma­pai­kal­la

Uhri ja epäilty olivat talossa kaksin surma-aikaan, mutta hätäpuhelun soitti ulkopuolinen. Mistä soitto tuli, sitä poliisi ei halua kertoa.

– Meillä on äärimmäisen vankka käsitys siitä, että tekoaikana paikalla olivat vain uhri ja epäilty, rikoskomisario Esa Uusi-Kakkuri painottaa.

Omakotitalossa Joupissa oli kuitenkin paikalla muitakin henkilöitä siinä vaiheessa, kun poliisi saapui paikalle. Hätäkeskukseen soitettiin kello 14:53 ja poliisi oli paikalla muutamassa minuutissa.

Epäilty ei ole hätäpuhelua soittanut, mutta Uusi-Kakkuri ei halua vahvistaa sitä, kuka puhelun on tehnyt. Mediassa on esiintynyt käsitys, että epäillyn isä on soittanut puhelun.

Uusi-Kakkurin mukaan asiaa on surmapäivänä tutkinnan alkuvaiheessa selvitetty omakotitalon pihalla isän ja tyttären kanssa. Rikoskomisario ei kuitenkaan tarkenna, keitä taloon on tullut paikalle ennen poliisia.

– Tänä päivänä hätäpuhelu voidaan tehdä mistä tahansa, ja kolmen minuutin päästä voidaan olla jo toisessa paikassa.

JATTA LAPINKANGAS

Ilmoita asiavirheestä