Poliisi aloitti tut­kin­nan Kyr­kös­jär­vel­lä - enim­mäis­ran­gais­tus kaksi vuotta van­keut­ta

Poliisi on aloittanut Kyrkösjärven teräspiikeistä tehtyjen ansojen rikostutkinnan. Poliisi on tiistaina haravoinut aluetta metallinetsintälaitteella vaarallisten esineiden poistamiseksi.

Poliisi sai viime perjantaina ilmoituksen Kyrkösjärven eteläpään kautta kulkevalle suositulle ulkoilureitille asetetuista vaarallisista harjateräsansoituksista. Kulku polulla on katkaistu polun poikki asettetuilla esteillä muutamien kymmenien metrien matkalta. Teroitetulla päällä varustetut noin 20 cm mittaiset harjateräkset oli asetettu polun poikki olevan esteen päihin molemmille puolille niin, että niiden terotetut kärjet olivat maan pinnassa muutamien senttien korkeudella. Nämä vaarallisen terävät kärjet oli naamioitu risuilla.

Ansoituksesta muodostuu poliisin näkemyksen vakava vammautumisvaara niille, jotka liikkuvat alueella ja joutuvat kiertämään polulle asetetut esteet ja joutunvat näin vaaravyöhykkeelle.

Poliisin mukaan teon taustalla on tonttikiista. Ulkoilureittiin liittyvä sopimuserimielisyys ja Suomessa voimassa oleva jokamiehenoikeus, joka takaa tietyin edellytyksin kaikille oikeuden liikkua maastossa, ovat poliisin mukaan kuitenkin kaksi eri asiaa. Nyt vaaraa aiheuttavat harjateräkset ovat polun ulkopuolella ja voivat vakavasti vaarantaa jokamiehenoikeudella maastossa mahdollisesti liikkuvan terveyttä ja pahimmassa tapauksessa jopa henkeä. Esteiden tekemiseen on nähty niin paljon vaivaa, että ymmärtämättömyydestä poliisi ei usko olevan kysymys.

Poliisi tutkii asiaa vaaran aiheuttamisena, josta rikoslaissa on säädetty enimmäisrangaisukseksi kaksi vuotta vankeutta. Jos joku loukkaantuu, vammautuu vakavasti tai kuolee, teko saattaa muuttua rangaistusasteikoltaan vielä huomattavasti ankarammin rangaistavaksi rikokseksi. Sen lisäksi tahalliseen toimintaan liittyvät korvausoikeudelliset seuraamukset voivat olla varsin huomattavat.

Ilmoita asiavirheestä