Poh­jan­maan poliisi toivoo: Selvin päin pik­ku­jou­lu­lii­ken­tee­seen, kiitos!

Kuvituskuva: Tomi Kosonen
Kuvituskuva: Tomi Kosonen

Viime vuonna pikkujoululiikennevalvonnassa puhallutettiin 10 800 kuljettajaa Pohjanmaan poliisilaitoksen alueella, 35 kuljettajaa epäiltiin rattijuopumuksesta ja näistä kahdeksan epäiltiin käyttäneen huumeita tai lääkkeitä.

– Jos poliisi saisi toivoa jotakin joulupukilta tänä vuonna pikkujouluksi, niin se olisi tietenkin se, ettei kukaan lähtisi ajamaan päihtyneenä, poliisi tiedottaa.

Liikenneturvalla on tähän kolme vinkkiä, joita seuraamalla poliisin toive voisi toteutua:

– Mieti ennakkoon kulku juhlapaikalle ja sieltä pois

– Jätä oma auto talliin ja turvaudu taksiin tai julkisiin

– Mene vain selvän kuljettajan kyytiin. Ota avaimet pois kaverilta, joka pyrkii rattiin juopuneena

Pohjanmaan poliisin mukaan kansalaiset ovat esittäneet toiveen rattijuopumusvalvonnasta.

– Tämä toive tulee sopivasti, koska valtakunnassa valvotaan kahtena viikonloppuna, 17. - 19.11. ja 24. - 26.11. pikkujoululiikennettä ja siinä on erityistarkkailussa rattijuopot, poliisista kerrotaan.

Pohjanmaan poliisi lupaa järjestää ratsioita ja valvontaa siellä missä pikkujoulujuhlijoita liikkuu.

Jotta lupaus ei jäisi pelkäksi puheeksi, luvataan myös jakaa tietoa valvonnasta ja sen tuloksista lähipäivinä ja -viikkoina.

– Seuraamalla meidän tilejämme Facebookissa, Instagramissa ja Twitterissä näet mitä tämän eteen tehdään, Pohjanmaan poliisista kerrotaan.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä