Podcast tuo yh­teis­kun­nal­li­set asiat lähelle nuoria – "Ei kai­kil­la ole paloa ottaa itse selvää asiois­ta"

Kurikka
Kurikan nuorisovaltuuston jäsenet Emilia Ranta-Kuivila (vas.) ja Onerva Niemi äänittävät nuorisovaltuuston oman NuvaLIVE-podcastin toista tuotantokautta Kurikan kirjastossa.
Kurikan nuorisovaltuuston jäsenet Emilia Ranta-Kuivila (vas.) ja Onerva Niemi äänittävät nuorisovaltuuston oman NuvaLIVE-podcastin toista tuotantokautta Kurikan kirjastossa.
Kuva: Tomi Kosonen

Kurikan nuorisovaltuuston omaa NuvaLIVE-podcastia äänittävät Onerva Niemi, 16, ja Emilia Ranta-Kuivila, 18, haluavat podcastillaan tuoda oman kunnan päätöksentekoa ja yhteiskunnallisia asioita lähemmäs nuoria.

– Nuoret ovat yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneita, mutta monesti politiikan uutisointi on vaikeaselkoista, Ranta-Kuivila sanoo.

– Eikä kaikilla ole paloa ottaa itse selvää asioista, joten podcastissa pureskelemme ajatuksia vähän valmiiksi ja selitämme termejä, Niemi lisää.

Podcast sai alkunsa viime syksynä, kun Kurikan kaupungin viihdekanava Kurikka LIVEn tuottaja Timo Nevala kysyi, olisiko nuorisovaltuustolla intoa tehdä paria nuorille suunnattua podcast-jaksoa.

Nuorisovaltuustossa ensimmäistä kautta istuva Niemi ja toista kautta vaikuttava Ranta-Kuivila innostuivat ehdotuksesta heti.

– Idea vähän räjähti käsiin, sillä nopeasti päädyimme siihen, että podcastia tehdään useampi tuotantokausi. Minulla ja Emilialla on henkilökemia, joka toimii tällaisessa vuoropuhelutyyppisessä jutussa, Niemi sanoo.

Nimekkäitä vieraita

Kurikan lukiossa ensimmäistä vuotta opiskeleva Niemi ja Vaasan yliopistossa kauppatieteen opinnot pian aloittava Ranta-Kuivila ovat ideoineet ja käsikirjoittaneet podcastin itse. Sen ensimmäinen, kymmenosainen tuotantokausi julkaistiin viime keväänä ja parhaimmillaan yksittäinen jakso on kerännyt toistasataa kuulijaa.

– Vaalipaneelit olivat suosittuja, sillä saimme nimekkäitä vieraita tentattavaksemme aina Paula Risikosta ja Mika Lintilästä lähtien, Niemi kertoo.

Kevään mittaan podcastissa saatiin vastauksia moniin nuoria askarruttaviin kysymyksiin, kuten siihen, millainen on kaupunginjohtajan työpäivä ja miksi Kurikan kaupunki omistaa Nesteen ja Fortumin osakkeita. Tuotantokaudella pohdittiin myös nuorten erilaisia vaikuttamismahdollisuuksia.

Jalasjärveläinen Emilia Ranta-Kuivila kertoo podcastin äänittämisen olleen kuin hyppy syvään päätyyn. – Eniten on jännittänyt poliitikkojen haastattelut, mutta kaikki on mennyt hyvin.
Jalasjärveläinen Emilia Ranta-Kuivila kertoo podcastin äänittämisen olleen kuin hyppy syvään päätyyn. – Eniten on jännittänyt poliitikkojen haastattelut, mutta kaikki on mennyt hyvin.
Kuva: Tomi Kosonen

Pian starttaavalla toisella tuotantokaudella on luvassa ainakin hallituskriisin perkaamista.

– Tällä tuotantokaudella teemme haastatteluja viime kautta vähemmän. Aiomme käydä enemmän keskinäistä keskustelua ja tuoda kuulijoita siihen mukaan. Aiheet voivat vielä hieman elää, jos ympärillä tapahtuu jotain jännää ja mielenkiintoista, Ranta-Kuivila raottaa tulevaa kahdeksan jakson tuotantokautta.

Näkyvyyttä nuorisovaltuustolle

Naiset toivovat, että podcast houkuttelisi lisää väkeä nuorisovaltuustoon.

– Nuorilla on paljon mielipiteitä, mutta he eivät ehkä tiedä, mikä on se kanava, jonka kautta voi ottaa osaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja miten voi itse vaikuttaa asioihin, Ranta-Kuivila sanoo.

Niemen mukaan Kurikan yhdeksänjäsenisen nuorisovaltuuston keskeisintä toimintaa lautakuntatyöskentelyn ohella on juuri nuorten vaikuttamisen näkyväksi tekeminen.

– Nuorisovaltuusto ei välttämättä ole niin näkyvä tekijä muille nuorille, mitä uskomme sen olevan. Haluaisin lisätä nuorisovaltuustojen ja oppilakuntien välistä yhteistyötä, Ranta-Kuivila sanoo.

– NuvaLIVEn toisen tuotantokauden avausjaksossa käydään läpi kesän tapahtumat politiikan saralla, Onerva Niemi paljastaa.
– NuvaLIVEn toisen tuotantokauden avausjaksossa käydään läpi kesän tapahtumat politiikan saralla, Onerva Niemi paljastaa.
Kuva: Tomi Kosonen

Yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneella kaksikolla on jo selvät sävelet tulevaisuuden suhteen.

– Aion hakeutua jonkin sopivan puolueen nuorisojärjestöön, Ranta-Kuivila sanoo.

– Ja minä haaveilen työstä eduskunnassa. Tein siellä ysiluokan tet-harjoittelun ja sain kunnon palon siihen hommaan, yhteiskunta- ja valtiotieteiden opiskelusta kiinnostunut Niemi hymyilee.

Kurikan nuorisovaltuuston NuvaLIVE-podcastsarjan toisen tuotantokauden jaksot julkaistaan joka toinen viikko 28. elokuuta alkaen Spotifyssa. Podcastin on tuottanut Timo Nevala.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä