Seinäjoen Seudun Urheilijoiden keihäänheittäjä Tero Pitkämäen osallistuminen viikonlopun Kalevan Kisoihin on epävarmaa, kertoo Ilta-Sanomat verkkojulkaisussaan. Pitkämäen oikea nivunen on vihoitellut viime aikoina.
– Nyt tilanne on se, että oikean jalan (Pitkämäen tukijalka on vasen) nivunen alkoi vihoitella Monacon Timanttiliigan aikoihin. En ole viikkoon tehnyt mitään nivusta kuormittavaa, mutta jos siinä tuntuu lauantaina karsinnassa pientäkään kipua, finaali jää väliin. En ota minkäänlaisia riskejä. Ja jos nivusessa on tuntemuksia karsinnan lämmittelyssä, karsintakin jää väliin, Pitkämäki kertoi Ilta-Sanomille perjantaina Porin stadionilla.
Timanttiliigan Monacon osakilpailu käytiin heinäkuun 17. päivä, jonka jälkeen Pitkämäki vetäytyi harjoittelutauolle.
Ilkan tavoittama Pitkämäen manageri Tero Heiska luonnehtii Ilta-Sanomien otsikkoa ("Tero Pitkämäen Kalevan kisat vaarassa") varsin reippaaksi. Hän ei ole huolestunut Pitkämäen tilanteesta.
– Tilanteessa ei ole mitään uutta. Tero on varonut nivusta treeneissä ja kovissa heitoissa, mutta esimerkiksi Monacon kisassa tai sen jälkeen ei mitään uutta tapahtunut. Minkä tahansa vaivan kanssa, jos jotain jossain kohdassa tuntuu, ei riskejä oteta, kun MM-kisat on ovella, Heiska kertoo puhelimitse Ilkalle.
Viime vuonna Pitkämäki joutui jättämään Kalevan kisat välistä nivusvamman vuoksi. Heiskan mukaan tämänhetkinen vamma on samantyylinen kuin viime vuonna vastaavassa kohdassa.
– Viime vuonna nivunen meni kirjaimellisesti. Tämänhetkinen tilanne ei ole sinne päinkään kuten viime vuonna.
Heiska pitää lähes varmana, että Pitkämäki heittää viikonloppuna Kalevan kisoissa.
– Nivunen tuntuu hyvältä, ja käsitykseni mukaan Tero haluaa varmistua vain, että nivunen on heittokunnossa ottamatta sen suurempia riskejä. Teron puheet ovat kokeneen miehen puheita.
Pitkämäki on myös ensi viikonloppuna Kuortaneella käytävän Eliittikisojen suurin tähti. Osallistuminen Kuortaneelle ei ole vaarassa, kertoo Heiska.
– Suurella todennäköisyydellä hän heittää Kuortaneella. Ennen MM-kisoja tarvitaan kovia kisaheittoja alle, mutta toki joitakin kilpailuheittoja Tero voi jättää välistä, jos oireita ilmenee, Heiska kertoo.
Pekingin MM-kisoissa miesten keihään karsintakilpailu käydään 24. elokuuta ja finaali 26. elokuuta. Mainiosti tällä kaudella heittänyt Pitkämäki on yksi keihäänheiton suurimpia voittajasuosikkeja.
Uutiseen lisätty Tero Pitkämäen managerin Tero Heiskan kommentit klo 16.24.
ANTTI JÄRVENPÄÄ